1. HABERLER

  2. HABER

  3. Akçaabat’ta Mavi Marmara ve Suriye Gecesi
Akçaabat’ta Mavi Marmara ve Suriye Gecesi

Akçaabat’ta Mavi Marmara ve Suriye Gecesi

Katil Baas-Esed askerleri tarafından 68 gün boyunca rehin tutulan Adem Özköse Akçaabat’ta düzenlenen ‘Mavi Marmara ve Suriye İntifadası Gecesi’ programında konuştu.

A+A-

Akçaabat Erol Günaydın Sanat Merkezi’nde İHH Trabzon Şubesi, Akçaabat İlim Yolcuları Derneği, Mazlumder Trabzon şubesi, Kul-der, AGD Trabzon Şubesi ve Memur-sen’in ortaklaşa düzenlediği programa halk yoğun ilgi gösterdi. Program Etiyopyalı Abdurrahman Cemal’in okuduğu Kuran’ı Kerim’le başladı.

Kur’an’ı Kerim ve mealinin okunması sonrasında İHH Trabzon Şube Başkanı Kadir Murat TOPÇU selamlama konuşması yaptı. Filistin İslami Direniş lideri Şeyh Ahmet Yasin’in ümmetin suskunluğunu Allah’a şikâyet ettiği duasıyla devam eden program, İlim Yolcuları Derneği Başkanı Selman DEMİRCİ’ nin ‘Seni’de Vururlar Ey Acı’ adlı şiir dinletisiyle devam etti. Kul-der’in ilgilendiği KTÜ öğrencisi olan Filistinli gencin Türkiye halkına ve Mavi Marmara’da şehit olan 9 kardeşimize selam göndererek Mavi Marmara gemisinin Filistin davasındaki rolünü dinleyicilerle paylaştı. Akabinde gece, Mavi Marmara Belgeseli-Son Liman Özgürlük adlı sinevizyon gösterimi ile devam etti. Daha sonra Gazeteci-Yazar Âdem Özköse konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi.

Suriye İntifadasının arkasında ‘Lebbeyk Lebbeyk Lebbeyke ya Allah’ diyen Müslümanlar var.

Özköse konuşmasına zindanda kaldıkları süre içinde kendilerine yapılan dualara teşekkür ederek başladı. Mavi Marmara ile alakalı anılarını da anlatan Özköse, Ortadoğu İntifadası ile ilgili de şunları söyledi: “Bugün yaşanan Ortadoğu’daki intifadaların arkasında Batılı güçlerin olduğuna inanmıyorum. Bölgede yaşanan olaylar yıllardır süren zulme karşı bir başkaldırı, biriken öfkenin patlamasıdır. Ortadoğu İntifadası’nı komplocu veya Batı merkezli düşünce kuruluşlarının raporlarıyla okuyanlar yanlış okuyorlar. Suriye’deki intifada da tıpkı diğer intifadalar gibi şehitlerin kanlarıyla kitleselleşti ve yıllardır yaşanan zulüm ve baskının biriktirmiş olduğu öfke halkı sokaklara döktü. Suriye İntifadası’nı yönlendirenler daha çok orta kuşak akademisyenler ve âlimlerdir. Suriye direnişinin ABD ve İsrail tarafından organize edildiği bir iftiradır. Bedel ödemeyi göze almış, daha özgür bir ortam için direnen bir halk var Suriye’de. Suriye’deki direnişin lokomotifi Müslüman gençlerdir. Suriye’de ayaklanmayı başlatanlar babaları Hama’da ölen çocuklardır” dedi. Özköse daha sonra Suriye’de rehin olarak tutulduğu 68 gün boyunca yaşadıklarını anlattı. Program Mazlum-der Trabzon Şube Başkanı Mehmet Çınar’ın Adem Özköse’ye plaket vermesiyle sona erdi. Ayrıca program’da Mavi Marmara ve Suriye İntifadasıyla alakalı resim sergisi sunuldu. 

akcaabat-20120610-2.jpg

akcaabat-20120610-3.jpg

akcaabat-20120610-4.jpg

akcaabat-20120610-5.jpg

akcaabat-20120610-6.jpg

akcaabat-20120610-7.jpg

akcaabat-20120610-8.jpg

akcaabat-20120610-9.jpg

akcaabat-20120610-10.jpg

akcaabat-20120610-11.jpg

HABERE YORUM KAT

1 Yorum