1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'AK Parti'ye Oy Verdim' Dedi, Yuhalandı
AK Partiye Oy Verdim Dedi, Yuhalandı

'AK Parti'ye Oy Verdim' Dedi, Yuhalandı

Balyoz davasının dünkü duruşmasında tutuksuz sanıklardan emekli Astsubay Embiya Şen, savunmasını yaptı.

12 Ekim 2011 Çarşamba 04:47A+A-

Astsubay Embiya Şen'in, kendisi dahil bütün sülalesinin AK Parti'ye oy verdiğini söylemesi üzerine izleyiciler arasından, "Allah belanı versin!" seslerinin yükseldiği duyuldu. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada savunması alınan emekli Astsubay Embiya Şen, özel operasyon timinde görevli olarak isminin geçtiğini anlattı. Şen, "Oy verdiğim hükümeti neden yıkmaya çalışayım? Hatta tüm sülalem hükümet partisine oy verdi. Suçlamayla alakam yok." diye konuştu.

Üye hâkim Ali Efendi Peksak, "(Darbe iddialarını ilk duyduğumda ben de inanmıştım. Tepki gösterdim.) dediniz. Şu an görevde olsaydınız korkacak bir durum var mıydı?" diye sordu. Şen, "Görevde olsam söyleyemezdim. Çekinebilirdim. Astlık ve üstlük durumu var. Emekliyim, maaşım yetmiyor. Bir işe girip çalışmam lazım. Beraatime ya da duruşmalardan vareste tutulmama karar verin." ifadelerini kullandı. Bu sırada izleyici sıralarından "Sen git simit sat! Allah belanı versin!" seslerinin geldiği duyuldu. Bunun üzerine Embiya Şen, Çetin Doğan'ın eşi başta olmak üzere birçok sanık yakınının sataşma ve hakaretlerine maruz kaldığını söyledi ve bu kişileri mahkeme heyetine şikayet etti. Şen, "Yıkmakla suçlandığımız bir hükümete oy verdiğimi söylediğim için bu sataşmalara maruz kalıyorsam durum daha da vahim. Bu tahammülsüzlüğü anlamak güç." dedi. Sanığın bu konuşması sırasında yine izleyici sıralarından 'cık cık' ve 'aaa' sesleri yükseldi.

32 DURUŞMADA 191 SANIK DİNLENDİ

Mahkeme Başkanı Ömer Diken, 196 sanıklı davada GATA'da yatan Ergin Saygun'un da aralarında bulunduğu 5 kişinin ifadesinin alınamadığını aktardı. Ana dava kapsamında 191 sanığın savunmalarının tamamlandığını dile getirdi. Bundan sonraki aşamada Orgeneral Bilgin Balanlı'nın da aralarında bulunduğu 28 sanıklı ikinci Balyoz davası sanıklarının savunmalarının alınması aşamasına gelindiğini kaydetti. Bu arada, emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri'nin anjiyo olduğu öğrenildi.

Büşra Erdal / Zaman

HABERE YORUM KAT