1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. AK Parti'ye Muhalefetin Yıkıcı Başarısı
AK Parti'ye Muhalefetin Yıkıcı Başarısı

AK Parti'ye Muhalefetin Yıkıcı Başarısı

Yasin Aktay, Yeni Şafak'ta seçim gündemiyle alâkalı bir yazı kaleme aldı.

A+A-

Yasin Aktay, Yeni Şafak'ta kaleme aldığı yazıda seçim sonuçlarının partiler ve partilere oy verenler tarafından yanlış değerlendirmelere tâbi tutulduğunu söylüyor. AK Parti'nin tek başına iktidarı kaybetmesine rağmen hâlâ birinci parti olduğunu vurgulayan Aktay, diğer üç partinin hep birlikte koalisyon yapsalar dahi Türkiye'nin istirarını sağlayamayacaklarını ifade ediyor.

Bağgöze köyünde seçim çalışması kapsamında(!) PKKlilerce katledilen muhtar örneğini vererek Kürtlerin AK Parti'ye oy vermemesini PKK'nin halkı silahla tehdit etmesine bağlayan Aktay, "Kürt milliyetçiliği" gerçeğini de göz ardı etmiyor.

Yasin Aktay'ın Yazısı:

Yasin Aktay / Yeni Şafak

Seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra ortaya çıkan tablo hiç hoşumuza gitmese de olanda bir hayır vardır çizgisinden bir milim bile sapmayız. Bu sonuçlara bakarak büyük hayal kırıklığı yaşayanlar, beklentilerini bulamayanlar veya büyük bir zafer sarhoşluğuna kapılarak kendilerini seçimin mutlak galibi ilan edenler oldu. Oysa AK Parti'nin dışındaki diğer üç parti birinci parti olmuş değil, hepsi bir araya gelse de, aldıkları oylarla ülkeyi eskisine nazaran rahatlatacak bir formül ortaya koyabilecek durumda da değil.

Sevindikleri tek şey AK Parti'nin tek başına hükümet kurabilecek durumdan düşürebilmiş olmak. Düşürdüklerinin yerine AK Parti'nin desteği olmadan da birşey ortaya koyacak durumda değiller. Başarıları inşa edici değil sadece yıkıcı bir başarı ve bu yıkımın ülkeye maliyetini bizzat kendilerine oy vermiş olanlar bile kısa süre içinde görmüş ve kaygılarını ifade etmiş durumda.

Kendi seçmenlerine bile ağır bir hasar getiren bu yıkım AK Parti'nin bütün seçim kampanyası boyunca uyandırmaya çalıştığı manzaranın ta kendisiydi. Seçimin hemen ertesi günü bu manzara çok çarpıcı bir biçimde görüldü. Ortaya çıkan oy dağılımından bırakınız tek partili bir hükümeti, ülkenin istikrarını asgari düzeyde kurtaracak bir koalisyon hükümeti çıkarmak bile çok zor görünüyor. (...)

Yazının Devamı >>>