1. HABERLER

  2. HABER

  3. AK Parti'siz Hükümet Düşünülmüyor
AK Parti'siz Hükümet Düşünülmüyor

AK Parti'siz Hükümet Düşünülmüyor

Partiler arasında koalisyon pazarlıkları başladı. Erdoğan'ın Deniz Baykal ile yaptığı görüşmenin ardından partiler arası ilk temas CHP ile MHP kurmayları arasında gerçekleşti.

A+A-

AK Parti'yle Koalisyon

Genel başkan yardımcıları düzeyinde gerçekleşen temasta daha çok MHP-CHP koalisyonu üzerinde durulduğu kaydedildi. MHP'nin dışarıdan destekli bir koalisyon modeline sıcak bakmadığı, durumun “Tabanımıza nasıl anlatırız?” ifadeleri ile dile getirildiği öğrenildi. MHP'li kurmayların HDP'yi kapsayan formüllere soğuk baktığı ve CHP'li kurmaylara: “Ya siz AK Parti ile koalisyon kurun, biz ana muhalefet olalım ya da biz kuralım, siz ana muhalefet olun.” dediği belirtildi.

Erken Seçim İstemiyorlar

Görüşmede CHP'nin de MHP'nin de erken seçimi öncelikli olarak gündemlerine almadıkları, görüşmelerin ilk tur görüşmeler olduğunun altını çizerek önümüzdeki hafta iki görüşmenin daha gerçekleşmesinin beklendiği ifade edildi.

Öte yandan, MHP'nin, AK Parti'ye 3 temel parametre üzerinden dışarıdan şartlı destek veya en az iki yıl sürmesi kaydı ile koalisyon hükümeti seçeneği olduğu da belirtiliyor. MHP kurmaylarının, bugün akşam saatlerinde AK Parti'nin kurmayları ile bir araya gelmesi bekleniyor.

HDP: AK Parti İle CHP Sorumluluk Alsın

HDP’de ise çözüm sürecinin devamı için AK Parti-CHP koalisyonu seçeneğine sıcak bakılıyor. HDP’nin bugün CHP ile bir araya gelmesi bekleniyor. HDP'li kurmayların CHP'lilerle yapacağı görüşmede, AK Parti ile kendilerinin bir koalisyon ihtimalinin olmadığına vurgu yapılacağı ve CHP-AK Parti koalisyonun Türkiye için gerekli olduğunun mesajını vereceği öğrenildi. HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, “AK Parti ve CHP'nin sorumluluk üstlenerek, ilkeler çerçevesinde uzlaşmasını bekliyoruz. Hangi ilkeler çerçevesinde uzlaşmaya, tartışmaya çalıştıklarını bilirsek, biz de o ilkeleri partimizin ilkelerine uygun görüyorsak elbette ki öyle bir koalisyonun çalışmasını kolaylaştırırız. Hem muhalefet görevimizi yaparız hem de kolaylaştırırız, çalışmalarla teşvik ederiz.” dedi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum