AK Parti'nin Bayraklı Reklamı Yasaklandı

19.03.2014 18:30
AK Parti'nin Bayraklı Reklamı Yasaklandı
YSK, AK Parti'nin, Türk bayrağının yer aldığı reklam filminin durdurulmasına karar verdi.

30 Mart'ta gerçekleştirilecek yerel seçimlere az bir zaman kala yayınlanan Ak Parti'nin yeni reklamı yasaklandı. YSK, bu kararı CHP ve MHP'nin başvurusu üzerine aldı.

Gelen başvuruyu değerlendirmek üzere toplanan YSK, Ak Parti'nin bayraklı reklamının yayının durdurulmasına Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Kanunu'nda Türk bayrağının propaganda için kullanımını yasaklayan maddesine istinaden oy birliği ile karar verdi. Kararın uygulanması için Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) yazı yazılacağı açıklandı.

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Kanunu'nun 58'inci maddesinde Türk bayrağının propaganda için kullanımı yasaklanıyor. İlgili kanun maddesinde, “Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbualar üzerinde, Türk bayrağı, dini ibareler, bulundurulması yasaktır” deniliyor.

ERDOĞAN'DAN İLK TEPKİ

Haber7 Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Erdoğan'ın Tekirdağ'daki miting sonrası YSK'nın aldığı kararı hatırlatması üzerine Başbakan Erdoğan, "Biz de onu yasaklarız. Yasağa yasak getiririz. Değişik formüller bulunur" açıklaması yaptı.

İşte o reklam:
 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim