1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ak Parti'den ‘Hatip Dicle’ Önerisi
Ak Partiden ‘Hatip Dicle’ Önerisi

Ak Parti'den ‘Hatip Dicle’ Önerisi

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle için, 'Hakkari formülü'nü önerdi.

27 Haziran 2011 Pazartesi 22:47A+A-

AK Parti'nin hukukçu milletvekili, Dicle'nin adaylığına engel durumun değiştirildikten sonra bir formül bulunabileceğini ancak bunun için öncelikle BDP'lilerin Meclis'e gelmeleri gerektiğini ifade etti. Şentop, "Hakkari'deki milletvekillerinin tamamı istifa ederlerse, Meclis de bu istifayı kabul ettiği takdirde bir ilin milletvekillerinin tamamı düşerse, o zaman o ilde 90 gün içinde seçim yapılır. O seçimde tekrar adaylık söz konusu olabilir." dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, TBMM'de kaydını yaptırdıktan sonra basın mensuplarının sorularına muhatap oldu.

Şentop, YSK kararıyla ilgili olarak anayasanın 85. maddesine dayanarak Anayasa Mahkemesi'ne başvurmanın mümkün olmadığını kaydetti.

Bu konuda başka formüller gündeme gelebileceğine işaret eden Şentop, "Formüller olabilir ama bunları Meclis içinde konuşmak lazım. KCK ve Ergenekon'dan tutuklu olan vekillerin durumu farklı. Hatip Dicle'nin durumu var. Onun durumu farklı. Benim burada söylediğim Hatip Dicle'nin durumuyla ilgili daha çok. Onunla ilgili formüller var. Anayasa'da formüller anayasa değişikliği ile bulunabilir." görüşünü dile getirdi.

Şentop, mevcut kanunlara göre şuan bir şey yapman imkansız olduğunu ancak anayasa'nın 78. maddesinin son fıkrasında yapılacak bir değişiklikle yeni bir durumun ortaya çıkabileceğine işaret etti.

"12 Haziran seçimlerine yönelik bir formül yani o seçimlerdeki problemi ortadan kaldıracak bir formül bulunamaz." diyen Şentop, "Belki yeni bir seçim olursa o seçimde yeni değişiklik uygulanabilir. Bu da çok zor değil, bir ara seçimden bahsetmiyorum. 78. maddenin son fıkrası var. Bu da Aralık 2002'de değiştirilmişti. Oradan bir formül bulunabilir." değerlendirmesini yaptı.

İL BAZINDA SEÇİM FORMÜLÜ

Meclis'in gerekli değişiklikleri yapması durumunda talebe göre il bazında yeni bir seçim yapılabileceğine işaret eden Şentop, "Mesela Hakkari'deki milletvekillerinin tamamı istifa ederlerse, Meclis de bu istifayı kabul ettiği takdirde bir ilin milletvekillerinin tamamı düşerse, o zaman o ilde 90 gün içinde seçim yapılır. O seçimde tekrar adaylık söz konusu olabilir. Böyle bir formül bulunabilir. Ama bunun için Meclis'te değişiklik olması lazım. Mutlaka şu andaki adaylığına engel durum halen kanunen mevcudiyetini koruyor, bunu değiştirmek lazım. Bunun için herkesin Meclis'te olması gerekiyor." diye konuştu.

STAR 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum