1. HABERLER

  2. HABER

  3. AK Parti'de 'Şike Yasası' Tartışması
AK Partide Şike Yasası Tartışması

AK Parti'de 'Şike Yasası' Tartışması

Şike cezalarında indirime giden düzenleme, iktidar partisinde kafa karışıklığına yol açtı.

08 Aralık 2011 Perşembe 04:39A+A-

AK Parti Grubu, yasayı aynen Köşk'e göndermekten yana tavır koyarken bazı vekiller buna karşı çıktı. Mevlüt Akgün, yasayı protesto için komisyon toplantısına katılmayacağını söyledi. Ali Küçükaydın da "Vatandaş şike yasası ile ilgili 'Vicdanın sızlamıyor mu?' diye soruyor, izah edemiyorum." dedi.

Siyasetin gündemini son günlerde şike cezalarını düşüren yasa işgal ediyor. Söz konusu düzenleme, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından veto edildi. İktidar ve muhalefet partileri ise yasanın arkasında olduklarını vurgulayarak düzenlemeyi aynen Meclis'ten geçireceklerinin sinyalini verdi. Ancak şike cezalarını düşüren yasa, AK Parti'de kafa karışıklığına yol açtı. AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli'nin "AK Parti Grubu olarak yasayı aynen Köşk'e göndermekten yanayız." sözlerine ilk tepki önceki gün Şamil Tayyar'dan gelmişti. Tayyar, AK Partili milletvekillerinin üçte ikisinin bu yasaya karşı olduğunu bildiğini söylemişti. Söz konusu yasayı AK Parti Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün de eleştirdi. Adalet Komisyonu'nda bugün bir kez daha ele alınacak düzenlemenin görüşmelerine 'protesto' amacıyla katılmayacağını açıkladı.

Teklifin komisyondaki ilk görüşmelerinde de 'ret' oyu kullanan AK Partili Akgün, görüşünün değişmediğini ve yasayı 'doğru' bulmadığını söyledi. Üç partinin anlaştığı bir konunun görüşüleceği toplantıda 'konuşmanın bir anlamının olmadığını' ifade eden Akgün, "Gruptaki arkadaşların da farklı bir bakışı oluyor. Ben de protesto anlamında toplantıya katılmayacağım. Bu yasa görüşülürken Genel Kurul'a da katılmamayı düşünüyorum." dedi. Gül'ün veto gerekçelerini haklı bulduğunu ve katıldığını vurgulayan Akgün, "Kişiye özel bir yasa çıkarmak doğru olmaz." ifadesini kullandı. Yargılama sürerken böyle bir yasa çıkarmanın 'kötü bir örnek' olacağını da vurgulayarak, muhalefetin Ergenekon ve KCK tutuklularının serbest bırakılması için yaptığı baskıyı hatırlattı. Akgün, 'şike' yasasının çıkması halinde muhalefetin bu taleplerini daha yüksek sesle dile getirecekleri uyarısında bulundu.

AK Parti Adana Milletvekili Ali Küçükaydın da şike cezalarını azaltan kanun teklifinin 'örtülü bir af' olduğunu söyledi. Bu yasaya şiddetle karşı olduğunu ve Genel Kurul'daki oylamada oy kullanmadığını belirten Küçükaydın, "Yeniden Genel Kurul'a gelmesi halinde de el kaldırmayacağım. Oylama 'işari oy' ile el kaldırılarak yapılıyor, elektronik oylama ile yapılsa ret veririm." dedi. Cumhurbaşkanı'nın veto gerekçelerini 'yerinde' bulan Küçükaydın, "Yüzlerce insan arıyor, vicdanınız sızlamıyor mu, diyor. Ben izah edemiyorum. Ben katılmadım, diyorum. O zaman katılsaydın, ret oyu verseydin, diyorlar. Partilerin mutabakata vardığı bir konuda benim ret oyu vermem ne ifade eder? Vatandaşın büyük manevi baskısı altındayız." diye konuştu.

İbrahim Asalıoğlu / Zaman

HABERE YORUM KAT