1. HABERLER

  2. HABER

  3. AK Parti’de 3. Dönem Kuralına Takılanlar
AK Parti’de 3. Dönem Kuralına Takılanlar

AK Parti’de 3. Dönem Kuralına Takılanlar

AK Parti’de 3 dönemdir milletvekilliği yapanlar; parti kuralı gereği bu dönem aday gösterilmeyecekler. Aralarında ağır topların da olduğu o isimler.

A+A-

AK Parti'nin 81 ildeki milletvekili adayları belli oldu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, milletvekili aday listesini YSK’ya teslim etti. Şentop listeyi teslim ettikten sonra basın mensuplarının karşısına geçti.

İşte Şentop'un açıklamasından satır başları: 

-Listeler için yoğun temayül yoklaması yaptık. 

-550 adayın içinde 99 kadın aday var. Kadın adaylarımızda ve milletvekili sayımızda artış olacak.

-105 milletvekili adaylık sürecinde değerlendirilemedi. 10 vekil zaten adaylık başvurusunda bulunmamıştı. 

-Mevcut vekillerden 137 milletvekili listede yer aldı. 

-321 üniversite mezunu adayı var.

-Osman Gökçek listede değil.

***

AK Parti’de 3. Dönem kuralı gereği bu dönem milletvekili olamayacak 71 isim:

1. Recep Tayyip Erdoğan - Başbakan (İstanbul)

2. Bülent Arınç - Başbakan Yardımcısı (Bursa)

3. Beşir Atalay - Başbakan Yardımcısı (Kırıkkale)

4. Bekir Bozdağ - Başbakan Yardımcısı (Yozgat)

5. Ali Babacan - Başbakan Yardımcısı (Ankara)

6. Sadullah Ergin - Adalet Bakanı (Hatay)

7.  Nihat Ergün - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı (Kocaeli)

8. Binali Yıldırım - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı (İzmir)

9. Mehdi Eker - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı (Diyarbakır)

10. Hayati Yazıcı - Gümrük ve Ticaret Bakanı (Rize)

11. Taner Yıldız - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  (Kayseri)

12. Recep Akdağ - Eski Sağlık Bakanı (Erzurum)

13. Faruk Çelik - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı,  (Ş.Urfa)

14. Egemen Bağış - Avrupa Birliği Bakanı (İstanbul)

15. Suat Kılıç - Gençlik ve Spor Bakanı (Samsun

16. Köksal Toptan  (Karabük)

17. Ömer Çelik - Kültür ve Turizm Bakanı (Adana)

18. Abdülkadir Aksu - Siyasi ve Hukuki İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı (İstanbul)

19. Hüseyin Çelik - Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı  (G.Antep)

20. Salih Kapusuz - Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı (Ankara)

21. Murat Yıldırım (Çorum)

22. Bülent Gedikli - Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı (Ankara)

23. Reha Denemeç - AR-GE'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı (Ankara)

24. Hüseyin Tanrıverdi - Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel başkan Yardımcısı (Manisa)

25. Edip Uğur - Mali ve İdari işlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı (Balıkesir)

26. Nükhet Hotar - Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı

27. Haluk İpek - Genel Sekreter (Ankara)

28. Cemil Çiçek - Meclis Başkanı (Ankara)

29. Nurettin Canikli - Grup Başkenvekili (Giresun)

30. Mustafa Elitaş - Grup Başkanvekili (Kayseri)

31. Burhan Kuzu (İstanbul)

32. Nimet Baş (İstanbul)

33. Necati Çetinkaya (Adana)

34. Sadık Yakut (Kayseri)

35. Vecdi Gönül (Antalya)

36. Faruk Nafiz Özak (Trabzon)

37. Mehmet Ali Şahin - Genel Başkan Yardımcısı (Karabük)

38. Ayhan Sefer Üstün (Sakarya)

39. Cevdet Erdöl (Ankara)

40. Mustafa Ataş (İstanbul)

41. Halide İncekara (İstanbul)

42. Sait Açba (Afyon)

43. Ruhi Açıkgöz (Aksaray)

44. Ali Rıza Alaboyun (Aksaray)

45. Mevlüt Çavuşoğlu (Antalya)

46. Fahrettin Poyraz (Bilecik)

47. Vahit Kiler (Bitlis)

48. Bayram Özçelik (Burdur)

49. Ali Küçükaydın (Adana)

50. Mehmet Daniş (Çanakkale)

51. Ünal Kaçır (istanbul)

52. Enver Yılmaz (İstanbul)

53. Nevzat Pakdil  (Maraş)

54. Hakkı Köylü (Kastamonu)

55. Muzaffer Baştopçu (Kocaeli)

56. Hasan Fehmi Kinay (Kütahya)

57. Durdu Mehmet Kastal (Osmaniye)

58. Nusret Bayraktar (Rize)

59. Şaban Dişli (Sakarya)

60. Cemal Yılmaz Demir (Samsun)

61. Mustafa Demir (Samsun)

62. Ahmet Yeni (Samsun)

63. Afif Demirkan (Siirt)

64. Yahya Akman (Urfa)

65. Şükrü Ayala (Tokat)

66. Zeyit Aslan (Tokat)

67. Ziyaettin Akbulut (Tekirdağ)

68. Mehmet Sarı (G.Antep)

69. Kerim Özkul (Konya)

70. Harun Tüfekçi (Konya)

71. Hasan Ali Çelik (Sakarya)

Kaynak: Haber7

 

 

HABERE YORUM KAT