1. HABERLER

  2. HABER

  3. AK Parti Kongresinde Önemli İsimler Konuştu
AK Parti Kongresinde Önemli İsimler Konuştu

AK Parti Kongresinde Önemli İsimler Konuştu

AK Parti Kongresi, bölgesel ve uluslararası bir platforma dönüştü.

A+A-

AK Parti 4'üncü Büyük Olağan Kongresi, bölgesel ve uluslararası bir platforma dönüştü.

Kritik isimler kongre aracılığı ile dünyaya seslendi.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Hamas lideri Halid Meşal ve Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani bu isimler arasındaydı.

Bölgenin kritik siyasetçileri, Kongre'den dünyaya seslendi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, "Kırgızistan'dan Atayurt'tan selam söylüyorum yaşasın Türkiye yaşasın Kırgız Türk dostluğu" diye konuştu.

Konuşmaların ağırlıklı gündemini Arap Baharı, Filistin meselesi, Suriye krizi ve İslamiyeti hedef alan provokasyonlardı.

Irak'ta hakkında idam cezası kararı çıkarılan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi, yaşadığı sürece "dostlarımızın desteğine her zaman ihtiyacımız var" sözleri ile üstü kapalı atıfta bulundu.

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani ise Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır konuşmasını ve ardından gerçekleştirdiği Erbil ziyaretini hatırlattı.

Barzani, "Tüm Kürtlerin bu süreci desteklemesi gerektiğine inanıyorum. Hiçbir sorun şiddet ile çözülemez" dedi.

Mesud Barzani, "Sayın Erdoğan böyle bir yol göstermiş böyle bir cesarette bulunmuş. Kan dökülmesinin son bulması için elimizden gelen ne varsa Sayın Erdoğan'a yardımcı olmaya hazırız. Ne lazımsa yapacağız." diye konuştu.

Türkiye'ye Cumhurbaşkanı olarak ilk ziyaretini AK Parti kongresi için gerçekleştiren Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Türkiye-Mısır dostluğuna vurgu yaptı.

Mursi, Suriye'ye de değindi.

Mursi, "Kan duruncaya. zalim yönetim oradan ayrılıncaya, Suriye halkı meşru haklarına ulaşıncaya dek yanlarında duracağız ve bu, Allah için hiç zor bir şey değildir." dedi.

Kongrenin en çok ilgi gören yabancı konuğu Hamas lideri Halid Meşal'di.

Meşal, sık sık alkışlarla ve tezahüratlarla kesilen konuşmasında, "Mavi Marmara'daki şehitlerimizi unutmayacağız" dedi.

Meşal şöyle konuştu:

"Filistin halkı yıllar boyu denedi ama uluslararası toplum bizi yalnız bıraktı. Bize sadece ikinci yol kaldı. Bu yol, hem Arap hem İslam dünyasından destekle, siyonist işgalcileri topraklarımızdan gönderinceye kadar direnişe devam etme yoludur."

 TRT Haber

HABERE YORUM KAT

1 Yorum