1. YAZARLAR

  2. Hakan Albayrak

  3. AK Parti Kadın Kolları ve Gülben Ergen'in “rol modelliği”
Hakan Albayrak

Hakan Albayrak

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti Kadın Kolları ve Gülben Ergen'in “rol modelliği”

A+A-

22 Kasım 2008 tarihli Yeni Şafak'ın 13. sayfasında bir haber: “AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı, 27-28 Kasım tarihleri arasında Ankara'da 'İşte Kadın Kongresi' düzenleyecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın da katılacağı kongreye Türkiye'nin ve dünyanın güçlü kadınları da davet edildi. MTV'den medya dünyasına, sanayi sektöründen iş dünyasının birçok alanına kadar başarılı kadın CEO'ları, işçi ve işveren kadınları, rol modellik yapan isimleri Türkiye'ye davet eden AK Parti, önemli bir buluşmaya ev sahipliği yapacak. AK Parti, kongreye ünlü sanatçı Gülben Ergen'i de davet etti. Daveti kabul eden Ergen, kongrede yapacağı konuşma ile AK Parti'li kadınlara başarısının sırrını anlatacak.” Aman ne güzel!

İşte Kadın Kongresi. İşte Kadın. Ne demek bu? Herhalde “İş Dünyasında Kadın” veya “Kadın Dediğin İşte Böyle Olur / Böyle Olmalı” gibi bir anlama geliyor. İkinci ihtimal ağır basıyor. “Güçlü” ve “başarılı” kadın vurgusu. Örnek şahsiyet, rol modeli: Gülben Ergen. Mesaj: Güç ve başarı olsun da nasıl olursa olsun. Güçlü ve başarılı ol da ne olursan ol. Ne olursan ol, yine gel.

12 çocuk doğurup aslan gibi büyüten –ve bu arada tarla işlerini de ihmal etmeyen- köylü bir kadın da gelsin mi? Kongrede onun gücü, başarısı da konuşulsun mu? Yok, o kadar da değil. Kapitalist, feminist, modern dünyevi manada “güç” ve “başarı”nın 'kutsanacağı' bir kongreden söz ediyoruz. O manada “güç” ve “başarı”yı aşağılayan, 1960'lı yılların Batı dünyasındaki kadın özgürlüğü hareketinden mütevellit ihtirasların kadını kadın olmaktan çıkardığını ve aileyi / toplumu mahvettiğini ileri süren, zaten o kadın özgürlüğü hareketinin de tüketim toplumunu iyice zıvanadan çıkarmaya matuf kapitalist bir komplo olduğunu savunan ve 'müşfik bir anne ve eş olarak kadın'a ağıt yakan Alman yazar Eva Hermann bile –dillere destan “bestseller” başarısına rağmen- davet edilmiyor.

“Kadın CEO'lar, kadın işverenler ve kadınlara rol modellik yapan isimler”in “güç” ve “başarı”larını bize ait değerlerin süzgecinden geçirmeden baş tacı eden AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı'nı bu 'neo-liberal' tıynetinden ötürü kınıyorum. Bakalım AK Partili kadınlar kendilerine “rol modeli” olarak Gülben Ergen'in gösterilmesine nasıl tepki gösterecekler. Yoksa tepki göstermeyecekler mi?

YENİ ŞAFAK

YAZIYA YORUM KAT