1. YAZARLAR

  2. Ali İhsan Karahasanoğlu

  3. AK Parti iktidarında, CHP düdüğü!!
Ali İhsan Karahasanoğlu

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti iktidarında, CHP düdüğü!!

A+A-
HSYK’da, nasıl bir direnç yaşandığını görüyorsunuz. Derdest bir davanın seyrini değiştirmek için, savcı ve hakimlerin görev yerleri, kapalı kapılar ardında değiştirilmek isteniyor.

İyi güzel de, buna karşı, AKParti iktidarı ne yapıyor?
HSYK’daki dirence karşı çıkıyor gibi görünüyor..
Öyle kabul edelim..
Peki diğer kurumlardaki yapılanmalara karşı ne yapıyor?
Defalarca Vakit’te gündeme getirildi..
Ergenekon tutuklusu emekli Albay Levent Göktaş, Vakıfbank’ın davalarını takip ediyor..
Nedir bu ilişki?
Nereden kaynaklanıyor?
Ergenekon bağlantılı bir emekli albay, avukatlığa başladığında, Vakıfbank’ın hemen tercih ettiği bir isim, nasıl olabiliyor?
Kim bu işi kotarıyor?
Aynı Vakıfbank, daha önce de Kemal Kılıçdaroğlu’nun kızını, banka bünyesinde avukat olarak görevlendirmesi ile gündeme gelmişti.
CHP’liler sabah akşam hükümete hakaretler savuracaklar.. Bunların en önlerinde de Kemal Kılıçdaroğlu gelecek. En sık yaptıkları eleştiriler arasında “kadrolaşma iddiaları” gelecek.. Sonra Kemal Kılıçdaroğlu’nun kızı, nasıl olduğu belirsiz bir prosedür ile kamu bankasında avukatlığa başlayacak?
Nasıl bir iş bu?
Objektif bir imtihan yapılır. Sonuçta kim kazanırsa, o alınır. Ona avukatlık hakkı verilir. Buna kimsenin itirazı olmaz. Kemal Kılıçdaroğlu’nun kızı da olur, kendisi de olur..
Ama sorduğunuz zaman, “Niçin Kemal Bey’in kızını tercih ettiniz? Bu tercihinizin arka planında ne var? Tercihinizde hangi kriterler uygulandı? Bu konuda bir imtihan açmamanızın sebebi ne?” diye..
Verebildikleri tek satırlık makul bir cevap yok..
Halkbank da hakeza, aynı.
Adı kamu bankası ama..
Onun da avukatlık işleri, Ergenekon’dan tutuklu olan Levent Göktaş’a verilmiş.
İki ayrı kamu bankası, nasıl bulmuşlarsa, nereden bulmuşlarsa, ikisi birden Ergenekon’un kilit isimlerinden birisine avukatlık görevi vermişler..
Kim veriyor bu davaları, kim organize ediyor, bilen yok!
Daha doğrusu, konu ile ilgilenen yok.
“Verilmiş işte” denilip, normal bir işmiş gibi üstü kapatılıyor..
Türkiye’de 60 bini aşkın avukat var. Niçin iki kamu bankası, bula bula Ergenekon sanığı bir avukatı buluyor? Adeta sözleşmişler gibi!
Tesadüf mü bu?
Tombaladan avukat isimleri çekildi, bu isim mi çıktı acaba?
Bir başka garip durum.. Topkapı Sarayı’nda tartışmaya sebep olan şaraplı konseri düzenleyen organizatör Hakan Erdoğan’a sponsor olanların içerisinde, Vakıfbank’ın da ismi geçiyor!
Adı Vakıfbank.
Ama ecdada ait tarihi bir mekanda şaraplı davet verenlere sponsor oluyor, tarihi mekanın anlamına zıt bir organizasyona destek veriyor!
Nasıl bir saçmalık bu?
“HSYK’daki bazılarının, Ergenekon soruşturmasını yürütenler için dayattıkları baskılar, bu hükümet döneminde yıllar önce göreve getirilen bürokratlar tarafından siyasallaşmış bürokratlara niçin gösterilmiyor” demiyorum. “Türkiye’de hiçbir şey değişmemiş gibi, kamu kurumlarında hâlâ eski kafanın uzantılarının boy göstermelerine niçin onay veriliyor, eski iktidarların adamları lehine yanlı kararlar alınmasına niçin devam ediliyor”, bunu soruyorum.
Evet, Vakıfbank’taki bu iktidar döneminde atanan bürokratlar.. Bu iktidar döneminde Halkbank’a atanan bürokratlar..
“Artık yeni dönemde, eski yıllardaki gibi, torpil yürümez. Bunu biz yapamayız” diyebiliyor musunuz?
“Bundan sonra, her şey şeffaf olmak zorunda.Kapalı kapılar ardında kimseye rant aktarımında bulunamayız” diyebiliyor musunuz?
“Eski dönem bitti artık. Biz kurumun amacı doğrultusunda işlere sponsor olabiliriz. Gelişigüzel pespayeliklerle işimiz olamaz. Biz kimsenin finans açıklarını kapatmakla mükellef değiliz” diyebiliyor musunuz?
Buyrun sayın bürokratlar, söyleyin..
Ve o bürokratları göreve getiren siyasiler.. Sizler, göreve getirdiğiniz bürokratların ne yaptıklarını izliyor musunuz?
Sizin seçmene verdiğiniz sözlerin tam zıddını yapanların icraatlarından, bilgi sahibi misiniz?
AKParti iktidarında, CHP düdüğü çalanlardan, haberdar mısınız?

VAKİT

YAZIYA YORUM KAT