1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. AK Parti Çocuk İstismarıyla İlgili Kendi Önergesini Verdi
AK Parti Çocuk İstismarıyla İlgili Kendi Önergesini Verdi

AK Parti Çocuk İstismarıyla İlgili Kendi Önergesini Verdi

Çocuk istismarının önlenmesi ile ilgili MHP'nin sunduğu önergenin dün Meclis'te reddedilmesi, ardından da dört parti arasında Meclis Araştırması açılması konusunda anlaşma sağlanması üzerine AK Parti bugün kendi önergesini Meclis Başkanlığı'na sundu.

A+A-

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan imzasıyla sunulan önergede şu ifadeler yer alıyor:

"Ülkemizde çocuklarla ilgili pek çok hukuki düzenleme yapılmış, iyileştirme ve reformlar gerçekleştirilmiştir. Yapılan tüm bu çalışmaların etki ve sonuçlarının incelenmesi ve çocuklara yönelik her türlü istismar iddialarının araştırılarak alınması gereken ek tedbirlerin tespit edilmesi ile yeni çözüm yollarının geliştirilmesi amacıyla Anayasa'nın 98'inci, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 104 ve 105'inci maddeleri uyarınca bir Meclis Araştırması hususunda gereğini saygılarımla arz ederim."

Önce reddedildi sonra uzlaşıldı

TBMM'de MHP'nin Karaman'da gerçekleşen çocuk istismarının ardından, çocukların her türlü istismardan korunması, yaşanan sorunların tespit edilmesi ve çözüme yönelik çalışmalar yapmak amacıyla komisyon kurulması için verdiği grup önerisi MHP, CHP ve HDP'nin kabul oyuna karşı AKP'nin ret oyu ile geri çevrilmişti. Oylamadan saatler sonra AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı CHP, HDP ve MHP gruplarıyla  mutabakata vardıklarını, bu  çerçevede çocuk istismarıyla ilgili ortak bir araştırma önergesi verileceğini söylemişti. Bostancı, önergenin TBMM Genel Kurulunda görüşülerek araştırma komisyonu kurulacağını belirtmişti.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT