AİHM`den Burka Yasağına Onay!

01.07.2014 19:26
AİHM`den Burka Yasağına Onay!
AİHM, Fransa`da 2011 yılında yürürlüğe giren burka yasağının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi`ne uygun olduğuna hükmetti.

Mahkeme kararında, burka yasağının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi`nin devletlere ait yorumlama marjını aşmadığını vurguladı. Ayrıca, birlikte yaşama koşullarının korunmasının Fransız otoritelerinin meşru hakkı olduğu belirtilirken, bu konuda devletin geniş takdir imkanı olduğuna dikkat çekildi.

Fransa`da Nisan 2011`de yürürlüğe giren yasayla kişilerin kamusal alanda kimlikleri tanınmayacak şekilde yüzlerini kapatmalarını yasaklanmış, yasağa uymayanlara 150 Euro para cezası verilmesine hükmedilmişti. Ayrıca burkayı takmaya zorlayanlara da 1 yıl hapis ya da 30 bin Euro ağır para cezası öngörülüyor. 

AİHM kararını verdi

Büyük tartışmalara neden olan yasa, Pakistan asıllı Fransız vatandaşı bir kadının başvurusu üzerine AİHM`in gündemine taşınmıştı. Başvuruda yasağın, ifade ve inanç özgürlüğünün ihlali anlamına geldiği vurgulanırken, özel hayata da müdahale anlamı taşıdığı belirtilmişti. 

Fransa`da İçişleri Bakanlığı`nın 2009 yılında açıkladığı verilere göre ülkede burkalı kadın sayısının bin 900 olduğu açıklanmıştı. Yasağın yürürlüğe girdiği günden bu yana ceza yazılan kadın sayısının ise 600 civarında olduğu belirtildi. 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim