1. HABERLER

  2. HABER

  3. AİHM’den 301’e Karşı Tarihî Karar
AİHM’den 301’e Karşı Tarihî Karar

AİHM’den 301’e Karşı Tarihî Karar

AİHM, Taner Akçam’a 301. maddeden yapılan suç duyurusunu görüştüğü davada maddenin ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine hükmetti.

A+A-

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), tarihçi Taner Akçam’ın Ermeni soykırımı üzerindeki çalışmaları nedeniyle Türkiye’deki yargı tarafından hakkında suç duyurusu bulunulmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğünü kapsayan 10. maddesini ihlal ettiğine hükmetti. Agos gazetesinin 6 Ekim 2006 tarihli sayısında yayımlanan “Hrant Dink, 301 ve bir Suç Duyurusu” başlıklı makalesinde “Soykırım demek Türklüğe hakaret değil” görüşünü savunması üzerine, Akçam hakkında o çok eleştirdiği Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulmuştu.

Soykırımı yazmayı bıraktı

Suç duyurusu takipsizlik kararı ile sonuçlanmış, ancak Akçam hükümetin fikirlerini savunmayı sürdürdüğü takdirde hakkında adli soruşturma açılmamasını garanti edememesi üzerine, AİHM’de Türkiye aleyhine dava açmıştı. Başvurusunda 301. maddenin her türlü yoruma açık olduğunu ve ifade özgürlüğünü kısıtladığını savunan Akçam, maddede yapılan değişikliğe rağmen Ermeni soykırımı ile ilgili devletin resmi tezleri dışında bir görüş savunanlara yönelik yeni soruşturmalar açıldığına dikkat çekmişti. Mahkemeye bu baskılar yüzünden Ermeni soykırımı üzerine yazmayı bıraktığını belirten Akçam, 75 bin avroluk maddi, 11 bin 200 avroluk da manevi tazminat talebinde bulunmuştu.

İfadeler değişti, yorum aynı

AİHM dün yayınladığı kararında, 301. madde üzerinde 2008 yılında yapılan değişikliklerle “Türklük” ile “Cumhuriyet” ibareleri yerine “Türk ulusu” ile “Türkiye Cumhuriyeti” terimlerinin kullanılmasını ve soruşturma açılmasını bakanlık iznine bağlı bırakılmasını meşru kararları engelleme çabası olarak nitelerken, bunların yeterli olmadığını savundu. “Türklük” terimi yerine “Türk ulusu” teriminin kullanılmasına rağmen Yargıtay’ın bu kavramları aynı şekilde yorumladığına işaret eden AİHM yargıçları, bunun sonucu olarak ifade özgürlüğünün genişlemediği kanısına vardı.

‘Fazla geniş ve muğlak’

Kararda kanunu hazırlayanların devlet ve kurumlarını koruma gayretinin “bir dereceye kadar” kabul edilebilir olduğu belirtilirken, “301. Maddenin içerdiği terimlerin kapsamı fazla geniş ve muğlak, bu nedenle söz konusu düzenleme ifade özgürlüğüne sürekli bir tehdit oluşturuyor” ifadeleri kullanıldı. Kararda, 301. maddenin kişilere eylemlerinin yol açabileceği sonuçları öngörme imkânı vermediği için ifade özgürlüğünün tehdit altında olduğunun altı çizildi. 301. madde uyarınca açılan soruşturmalar ışığında da “açıktır ki rahatsız veya şok edici diye nitelendirilen her türlü düşüncenin nedeniyle devlet savcıları tarafından cezai bir soruşturma açılabileceğini” belirten AİHM, 10. maddenin çok net bir şekilde ihlal edildiğine hükmetti.

Keyfi soruşturmalara zemin

AİHM yargıçları, soruşturmaların Adalet Bakanlığı’nın iznine hükmünün de yeterli olmamasını, bakanlık nezdinden yorumların keyfi olmayacağı konusunda bir garanti olmadığı gerekçesiyle yeterli bulmadı. Kararda Akçam’ın tazminat talepleri “mağduriyet” saptanmadığı gerekçesiyle olumlu yanıt vermedi. 301. madde uzun süredir ilerleme raporlarında AB tarafından eleştiri yağmuruna tutulmasına rağmen, karar yürürlükteki TCK 301 hakkında AİHM’den çıkan ilk yorum olması bakımından önem taşıyor.

HABERE YORUM KAT