AİHM: Başörtüsü Kararı Yeniden Düzenlenebilir!

27.04.2012 18:30
AİHM: Başörtüsü Kararı Yeniden Düzenlenebilir!
AİHM Başkanı, başörtüsü dolayısıyla üniversiteye gidemeyen Leyla Şahin ile ilgili verilen kararın yeniden gözden geçirilmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıldönümüne katılan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Nicola Bratza, başörtüsü kararını gözden geçirebileceklerini söyledi..

Bratza başörtüsüyle üniversiteye giremediği içinAİHM'ye başvuran Leyla Şahin'in açtığı davanın reddedilmesine ilişkin "Mahkeme, türban kararını değiştirebilir mi?" sorusuna, "AİHM kararlarını gözden geçirebilir" cevabını verdi. Bratza "Kararların değiştirilebilmesi için güçlü gerekçeler olması gerekir" dedi.

AİHM, türban kararında türbanın siyasi sembol olduğunu belirterek, toplumda "bu giysiyi takmanın dini inancın bir gereği olduğunu düşünenler ve düşünmeyenler" olarak ayrım yarattığı ifadesine yer vermişti. Bratza, AİHM'nin Türkiye konusunda siyasi davrandığı eleştirilerine ise "Biz politik karar vermeyiz. Kesinlikle siyasi davalara öncelik vermeyiz. AİHM yaşam hakkına ilişkin davalara öncelik verir" yanıtını verdi. Bratza uzun tutukluluk ile ilgili ise AİHM'de yaklaşık 2 bin 700 davanın beklediğini söyledi.

Habertürk 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim