1. HABERLER

  2. HABER

  3. AID’in Suriyeli Mültecilere Sağlık Taramaları Devam Ediyor
AID’in Suriyeli Mültecilere Sağlık Taramaları Devam Ediyor

AID’in Suriyeli Mültecilere Sağlık Taramaları Devam Ediyor

Merkezi İstanbul’da bulunan, Uluslar arası Doktorlar Birliği (AID) , burada yaşayan mülteci ailelerin sıkıntılarına bir nebze de olsa çare olabilmek niyetiyle sağlık taramalarına başladı.

A+A-

Fatıma Hakkoz / Haksöz Haber

İnsan hafızasına nakış gibi işlenen, her hatırlanışında tebessüm ettiren ilk ses ne ola ki?

Birçoğunuzun cevabı, ritmini hala kalbinizde hissederek söyleyeceğiniz “ninni” olacaktır sanıyorum. Ama ben size ninni değil, bomba seslerini hatırlayacak çocuklardan bahsedeceğim şimdi.

Suriye’de, rejim güçlerinin Hamza El Hatib’e yaptığı işkenceler ardından artarak devam eden baskı ve zorbalık, en çok çocukları etkiledi. Yaşanan katliamlardan imkanları dahilinde kaçmak isteyen aileler çevre ülkelere sığınırken, onlara kucak açanlardan biri de Türkiye oldu. Sınır bölgelerindeki mülteci kamplarında hayata tutunmaya çalışan binlerce Suriyeli muhacir kardeşimizden durumları nisbeten daha iyi, babaları başlarında, çalışabilecek fertleri olan aileler İstanbul ve diğer Anadolu illerine iş bulabilme umudu ile göç ettiler.

Merkezi İstanbul’da bulunan, Uluslar arası Doktorlar Birliği (AID) , burada yaşayan mülteci ailelerin sıkıntılarına bir nebze de olsa çare olabilmek niyetiyle sağlık taramalarına başladı. İlki 17 Kasım’ da yapılan taramaların, ikincisi 15 Aralık, üçüncüsü ise 22 Aralık’ta gerçekleştirildi. Genel muayeneler ve çocukların aşı sorgulamaları yapıldı, ayakta tedavi edilebilecek hastalar için reçeteler verildi. Kronik hastalıkları olanların da ilaç eksiklikleri listelendi.

aid-20131229-03.jpgZiyaret edilen evlerde göze çarpan en büyük sıkıntı, savaşın hala dağıtılamayan kasvetli yüzüydü. Anneler sütlerinin kesildiğinden bahsettiler. Suriye’de düşen bombaların korkusuyla sarsılan bünyeleri, bebeklerini beslemelerine olanak vermiyor maalesef. Dokuz aylık Hasan’ın annesi, bebeğini inek sütü ile beslediğinden bahsetti, o yaşlardaki çocuklara zararlı olduğundan haberi yoktu. Gözlemlediğimize göre, muhacir kardeşlerimiz için anne-çocuk sağlığı konusunda bilinçlendirici programların da tertiplenmesi gerekmektedir.

Hemen her coğrafyada, maddi imkânları kısıtlı pek çok ailenin yaşadığı ısınma ve eksik eşya gibi problemlerden ziyade;  derdini anlatamama ve dolayısı ile hastalandığında doktora gidememe gibi imkânsızlıklar kardeşlerimizin göze çarpan en büyük sıkıntılarıydı. Çocuklar “yeterli sayıya ulaşılırsa yeni bir sınıf açarız ancak” denilerek okullara alınmıyor çoğu muhitte. Eğitim göremiyorlar, yeni hayatlarına uyum şansları azalıyor.

Yazık ki, Suriyelilerin iman ve umutla çıktıkları bu hicrette karşılaştıkları sorunlardan bazıları insanlığımızdan çokça utandıracak nitelikte. Onları ucuz işgücü olarak gören patronlarınca boğaz tokluğuna dahi yetmeyecek ücretlerle çalıştırılabiliyorlar. Maddi durumlarındaki kısıtlılık, hayatlarını menfi yönde etkiliyor.

Dünyanın dört bir yanından ülkemize gelen ve bizlere “ensar” olabilme fırsatı sunan tüm savaş mağdurlarına, esasında teşekkür etmemiz gerekiyor teşrifleri için. Şu durumda Müslüman’a yakışan, Rabbimize hamd etmek ve onları, Rasulullah ile diğer tüm muhacirleri Medine’de ağırlayan sahabenin örnekliğiyle kardeş bilmektir.

Allah’ın izniyle, mücahitlere “gözünüz arkada kalmasın” diyebilmek için çalışacağız tüm gücümüzle.

aid-20131229-01.jpg

aid-20131229-02.jpg

HABERE YORUM KAT

1 Yorum