1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. AID Suriye Sınırında İlaç Yardımı Yaptı (FOTO)
AID Suriye Sınırında İlaç Yardımı Yaptı (FOTO)

AID Suriye Sınırında İlaç Yardımı Yaptı (FOTO)

Uluslararası Doktorlar Birliği gönüllüsü doktorlar Suriye sınırına ilaç yardımı götürdü.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Suriye sınırında Suriye'deki savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan mülteciler ile yaralanan muhalifler için ilaç yardımında bulunmak üzere AID (Alliance of International Doctors – Uluslararası Doktorlar Birliği) gönüllüsü bir grup doktor, eczacı ve sağlık çalışanı Hatay Reyhanlı'ya ve Yayladağı’na ziyarette bulundu. İstanbul, Diyarbakır, Şanlıurfa, Bingöl ve Ankara’dan gelen gönüllü ekibin ziyaret ve yardım çalışmaları iki gün sürdü.

Ziyaret kapsamında önce Reyhanlı ilçesine giderek oraya yerleşen mültecilerle görüşüp sorunlarını dinleyen AID heyeti, daha sonra burada Suriyeli sağlıkçıların faaliyet gösterdiği pansiyondan bozma bir sağlık merkezini ziyaret ettiler. Suriyelilerin Daru’ş-Şifa adını verdikleri sağlık merkezinin yetkililerinden yapılan faaliyetler hakkında bilgi alındı ve yaralı savaşçılar ziyaret edildi.

Suriye’de yaşanan savaşın boyutlarının açıkça gözlenebildiği bu merkezde gönüllü doktor ve sağlık çalışanlarının üstün bir gayretle çalıştıkları ve ellerindeki kıt imkânlara rağmen ihtiyaç sahiplerine nitelikli bir hizmet sundukları gözlendi.

AID heyeti yanlarında getirdikleri ilaçların bir kısmını bu merkeze teslim ettikten sonra Reyhanlı’da bulunan İHH yetkililerinden Suriye’de yaşanan gelişmeler ve yapılan yardım çalışmalarının kapsamı konusunda bilgi aldı. Kamplardaki mültecilerin durumları başta olmak üzere, Reyhanlı ve diğer yerlerde ev tutan ya da kamplarda kalmak istemeyen Suriyelilerin yaşadığı sıkıntılar konusunda bilgi veren İHH yetkilileri, özellikle kimi devlet görevlilerin mültecilere yönelik kötü muamelelerinin had safhada olduğunu ve bu durumun rahatsızlık verecek düzeye ulaştığını belirttiler. Halep ve Şam’ın Esed güçleri tarafından muhasara altına alınıp bombalanması sonrası Türkiye’ye sığınan mülteci sayısının artmasıyla birlikte bazı devlet memurlarının ve kolluğun mültecilere yönelik ayrımcı ve aşağılayıcı yaklaşımların kendileri tarafından da müşahede edildiğini ifade eden ilçedeki gönüllüler bu durumun yetkililere iletildiğini ve fakat halen bir düzelme görmediklerini belirttiler.

aid-uluslararasidoktorlarbirligi_suriye-sinir05.jpg

Daha sonra Suriyeli doktorların kurduğu irtibat bürosunu ziyaret eden AID ekibi, burada da hem muhaliflerin hem de mültecilerin ihtiyaçlarının neler olduğunu büro yetkililerinden dinledi.

Ardından Reyhanlı’da bulunan Suriyelilerin yardımıyla Cilvegözü sınır kapısından geçilerek ilaçların bir kısmı sınır kapısında Suriyeli muhaliflere teslim edildi. Bu sırada bir heyet sınırın Suriye tarafına geçerek Babul Hava sınır kapısını koruyan savaşçılarla görüştü.

Suriyeli Direnişçilerle Görüşme

Morallerinin yüksek olduğu gözlenen savaşçılar, savaşın kendi lehlerine döndüğünü ama başarıya ulaşmaları için başta ağır silahlar olmak üzere temel gıda malzemelerine ve ilaçlara ihtiyaç duyduklarını ifade ettiler. Allah’ın yardımıyla kıt imkânlara rağmen direnmekten vazgeçmeyeceklerini belirten savaşçılar ihtiyaç duyulan malzemeler konusunda Müslümanların duyarlılık göstermesini talep ettiler. Esed rejiminin yaptığı saldırılarda hiçbir sınır tanımadığını ve savunmasız kadınları, çocukları bombaladığını belirten direnişçiler; merhametsiz ve vicdansız bir orduyla karşı karşıya kalmalarına rağmen zafer konusunda oldukça umutlu görünüyorlar. Türkiyeli Müslümanların yardımları için teşekkür eden muhalifler özellikle Müslümanların kendilerini duasız bırakmamasını ve Suriye davasının destekçisi olan Müslümanlara selamlarının iletilmesini rica ettiler.

Heyet ziyaretin ikinci gününde Yayladağı ilçesinde Suriyeli mültecilere hizmet veren başka bir sağlık merkezini ziyaret edip yardımda bulundu. Burada da gözlem yapma imkânı bulan AID ekibi Antakya’ya dönerek İHH merkezinde bir değerlendirme toplantısı yaptıktan sonra bölgelerine geri döndüler.

suriyeli-direnisciler-haksoz-dergisi02.jpg

Haksöz Dergisi Direnişçilerin Elinde

Bu arada ekipte bulunan Özgür-Der mensubu kardeşlerimiz Suriyeli direnişçilere Haksöz dergisinin son sayısı hakkında bilgi verdi. Derginin Suriye halkının verdiği mücadeleyi sahiplenmesinin kendilerini duygulandırdığını ifade eden direnişçiler, bu ziyaretin kendileri için büyük bir moral sağladığını ifade ettiler. 

suriyeli-direnisciler-haksoz-dergisi04.jpg

İlaç tesliminden görüntüler:

aid-uluslararasidoktorlarbirligi_suriye-sinir01.jpg

aid-uluslararasidoktorlarbirligi_suriye-sinir02.jpg

aid-uluslararasidoktorlarbirligi_suriye-sinir03.jpg

aid-uluslararasidoktorlarbirligi_suriye-sinir04.jpg

aid-uluslararasidoktorlarbirligi_suriye-sinir06.jpg

HABERE YORUM KAT

3 Yorum