1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Ahraruş Şam Riyad'taki Müzakerelerden Çekildi
Ahraruş Şam Riyad'taki Müzakerelerden Çekildi

Ahraruş Şam Riyad'taki Müzakerelerden Çekildi

Ahraruş Şam, Perşembe günü konferanstan çekildiğini açıkladı. Grup yazılı açıklamasında, konferansta en kritik rollerin SMDK ve diğer gruplara verildiğini ve bu grupların rejim destekçileri olduğunu savundu

A+A-

Suriyeli muhalifler, rejimle müzakere masasına oturacak heyet konusunda uzlaştı. 15 isimden oluşacak müzakere heyetinin üzerinde 23 kişilik Yüksek Heyet bulunacak. Bu heyette SMDK'yı 6, Koordinasyon Komitesi'ni 5, silahlı grupları 6 kişi temsil edecek, ayrıca 6 bağımsız isim de olacak. Ahraruş Şam müzakerelerden çekildi.

8 Aralık'ta Riyad'da toplanan çok sayıda Suriyeli muhalif grup, ortak hareket için yeni bir mekanizma geliştirdi. Faklı siyasi ve askeri gruplar bir Yüksek Komite çatısı altında toplanacak. Komite 23 kişiden oluşacak. Bunlardan 6'sı SMDK, 5'i Koordinasyon Komitesi, 6'ısı silahlı gruplar tarafından atanacak. Kalan 6 kişi ise bağımsızlardan olacak. Muhaliflerin sözcüsü ve genel sekreteri de olacak.

18 Aralık'ta New York'ta düzenlenecek Suriye konferansı öncesi toplanan Suriyeli muhalifler, rejimle müzakere masasına oturacak heyeti de belirtti. Heyetin 15 kişiden oluşması kararlaştırıldı.

Riyad toplantısına katılan muhalif gruplar

Suudi Arabistan'ın çabalarıyla bir araya gelen Suriyeli muhalif gruplar arasında, en geniş çatı örgütü SMDK (Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu), Suriye’nin içinde faaliyet gösteren ve rejimin kabul ettiği muhalif Demokratik Değişim için Ulusal Koordinasyon Heyeti de yer alıyor. Toplantılara sahada etkili silahlı gruplar da katıldı. Bunların en önemlileri; İdlib ve Hama’da rejime karşı savaşan Ahraruş Şam, Şam’ın kırsalında güçlü olan Ceyşul İslam ve Halep bölgesinde bulunan Cephe Şamiye. PKK'nın Suriye kolu PYD ise toplantılara davet edilmemişti. 

Ahraruş Şam çekildi

Ahraruş Şam, Perşembe günü konferanstan çekildiğini açıkladı. Grup yazılı açıklamasında, konferansta en kritik rollerin SMDK ve diğer gruplara verildiğini ve bu grupların rejim destekçileri olduğunu savundu. Rusya’nın müzakere etmek istemediği gruplardan birisi olan Ahraruş Şam, konferansı organize edenlerin Suriye halkının Müslüman kimliğine vurgu yapmasını da beklediklerini söyledi.

Grup, “Biz konferanstan çekilirken diğer Mücahitlere de dinlerinin, uluslarının ve halklarının tarafını seçmeleri çağrısı yapıyoruz. Onların hedeflerine ulaşabilmeleri için yaptığımız fedakârlıkları da göz önünde bulundurmalılar” dedi.

Rejime karşı savaşan en büyük gruplardan biri olan ve birçok bölgesel destekçisi olan grubun çekilmesiyle konferansın geçerliliği sorgulanmaya başlandı.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT