1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Ahraru'ş-Şam: Bu Nasıl Bir Ateşkes?
Ahraru'ş-Şam: Bu Nasıl Bir Ateşkes?

Ahraru'ş-Şam: Bu Nasıl Bir Ateşkes?

Suriye'de şer cephesine karşı savaşan Ahraru'ş Şam'ın iki numaralı yöneticisi Ebu Ammar, Rusya ve İran'ın Beşşar Esed rejimine olan desteğini artarak sürdürdüğünü söyledi.

A+A-

Ahraru'ş Şam'ın Genel Komutan Yardımcısı Ebu Ammar, Birleşmiş Milletler(BM) gözetimindeki “ateşkes”, Cenevre'deki dolaylı görüşmeler, ABD ileRusya'nın rolü ve Suriye'nin parçalanma olasılığıyla ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

“Kaybettiğimiz Bazı Noktaları Geri Almaya Başladık”

Rusya'nın Suriye'ye müdahalesindeki amacına ulaşmasını engellediklerini belirten Ammar, “Hatırlarsanız bizlerin eline geçen toprakları üç ayda rejime geri kazandıracaklarını söylemişti. Buna izin vermedik. Kaybettiğimiz bazı noktaları geri almaya başladık. İlerleyen günlerde ise yeni operasyonlar olacak.” diye konuştu.

“Rusya ve İran Esed’in Düşmesini Engellemek İçin Suriye’ye Girmeye Devam Ediyor”

Ammar, Esed rejiminin “ateşkes”i giderek artan şekilde ihlal etmesi üzerine operasyonları yeniden başlattıklarını söyledi ve şöyle devam etti:

“Rusya ile ABD oturdular ve ateşkese karar verdiler. Suriye halkından hiçbir temsilcinin olmadığı bir şekilde buna karar verdiler. Bu nasıl bir ateşkes ki Rusya ve İran askerleri Esed’in düşmesini engellemek için Suriye’ye girmeye devam ediyor? Bombardımanlar sürerken Rusya ve yanındakilerin siyasî bir çözüm istediğine nasıl inanacağız? Şu an sahadaki katil (Rusya) nasıl siyasî çözümün bekçisi olabilir?”.

“Muhacir Kardeşlerimizin Birçoğu Suriye Halkını Savunmak İçin Geldi”

Ebu Ammar, Suriye'de rejime karşı savaşan “yabancı savaşçı”lara da değinerek, “Şu an Suriye’deki muhacirlerin hepsini aynı kefeye koymak büyük bir yanlış. Bu muhacir kardeşlerimizin bir çoğu mazlum Suriye halkını savunmak için geldi. Ama bazıları da IŞİD'e gitti ve halkın boynundaki bıçağa dönüştü. Suriye halkı ve biz onları düşman olarak görüyoruz.” şeklinde konuştu.

“Suriye’nin Bölünmesine Karşıyız”

Suriye'nin bölünme olasılığı ve federal yapıyla yönetilmesine ilişkin Ammar, “Bu bölünme sözlerine veya devlet içinden devlet çıkarma girişimlerine tamamen karşıyız. Yeniden tüm Suriye’yi yönetecek âdil bir hükûmet için mücadele ediyoruz ve edeceğiz.” dedi.

Esed rejimi, IŞİD ve PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin birlikte hareket ettiğini söyleyen Ammar, “PYD’nin tavrı Suriye’ye ne getirdi? Özellikle Halep'in kuzeyinde PYD, IŞİD ve rejimle birlikte hareket ediyor. Bu Suriye halkına oynanan oyunun büyüklüğünü gösteriyor. Biz Suriye halkıyla birlikte bölünmeye karşı çalışacağız. Bölünmeye karşı askerî ve stratejik planlarımız var.”. ifadelerini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT