1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ahmet Türk Öcalan'ın Talebini Açıkladı
Ahmet Türk Öcalanın Talebini Açıkladı

Ahmet Türk Öcalan'ın Talebini Açıkladı

Mardin Bağımsız milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi Başkanı Ahmet Türk, İmralı'da Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşmeyi değerlendirdi. Türk, Öcalan'ın talebini de dile getirdi.

A+A-

Ahmet Türk, bir süre önce İmralı'da Abdullah Öcalan ile yaptıkları görüşmeye değindi. Türk, Öcalan'ın 9 şubat 1922'de 1'inci Meclis'te onaydan geçen kabul edilen bir Kürt reform paketinden söz ettiğini belirterek "Bugün 100 yıl önce mecliste kabul edilen reform paketi bile kabul edilse bir sorun kalmaz" dedi.

"Kürt sorunu çözülür ve bu halklar acı yaşamaz. O pakette Kürtler'in kendini yönetme, yönetime katılma, anadil ve Kürtler'in bir halk olarak Türkiye'de varlığını sürdürme hakkıdır" diyen Mardin Bağımsız milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi Başkanı Ahmet Türk, "dünyamız demokrasi, insan hakları acısından önemli mesafeler almasına rağmen bugün Türkiye ve Türkiye'deki siyasetçiler 100 yıl önceki siyasetçilerin düşünce ve projelerin gerisinde kalmıştır" dedi.

"Ortadoğu'daki sınırlara ve ulus-devlet anlayışına karşıyız" diyen Ahmet Türk konuşmasına şöyle devam etti;

Öcalan diyor ki; bugün Ortadoğu'da milliyetçilik ulus devlet mantığı Ortadoğu halkaları için büyük bir tuzaktır. Kürtler ve Ortadoğu ahlakları o tuzağa düşmemeli. Bu çatışmalar, etnik temelde sadece kalmıyor mezhepsel bir nokta ya kadar götürdüklerini biliyoruz. Bugün Sünni Şii çatışmasına dönüşmesi bunun sonucu. Bunun için Kürtler olabildiğince demokrasiyi, demokratik temelleri, halkların demokratik noktada birleşmelerini esas alan yaklaşım göstermeli. Bizim arayışımız; halkaların eşitliği ve kardeşliği üzerinedir. Bugün Kürt sorunu çözülmüş olsa Türkiye ile Irak Kürtleri arasında sorun olmazdı. Kürt sorunu insani yaklaşımla ele alınsa ve Kürtler demokratik yönetime sahip olsa, bugün Türkiye ile Suriye arasında girişler gidişler üzerinde bir sınır tartışması yaşanmazdı. Bunlar çok insanı taleplerdir. Bu projeler her halkın kazancıdır. Bu projelerle Kürtler de, Türk halkı da insanlık da, Ortadoğu'da kazanacak. Bizim siyaseten de yaklaşımız budur."

 

HABERE YORUM KAT