1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ahmet Davutoğlu: Çözümün Tam Vakti
Ahmet Davutoğlu: Çözümün Tam Vakti

Ahmet Davutoğlu: Çözümün Tam Vakti

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin kendi derdini çözmesinin vaktinin geldiğini söyledi.

A+A-

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NTV televizyonunun canlı yayınına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İmralı'da yapılan görüşmelerin tutanağı olduğu öne sürülen bir takım konuşmaların basına sızmasının ne kadar önemli olduğunun sorulması üzerine Davutoğlu, çok kritik bir süreçten geçildiğine işaret etti.

Türkiye'nin kendi derdini çözmesinin vaktinin geldiğini vurgulayan Davutoğlu, bu çözümün daha fazla gecikmesinin Türkiye'nin dışındaki travmaların Türkiye'yi, Türkiye'deki sıkıntıların ise Türkiye'nin dışını olumsuz etkilemesini mümkün kıldığını kaydetti.

Çözüm sürecini tarihi bir süreç olarak gördüğüne işaret eden Davutoğlu, "Herkesin de bu tarihi sürecin gerektirdiği sorumlulukla ve soğukkanlılıkla davranması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Provoke etmek isteyenler olabilir

Görüşme tutanakları olduğu iddia edilen konuşmaların basına sızdırılmasının bir provokasyon olup olmadığı yönündeki soru üzerine Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Biz parantezi kapatmaya çalışırken birileri, 'bu parantez sürekli açık olsun' diye düşünebilir. Şu veya bu ulusal çıkar, şu veya bu uluslararası çıkar, bu yaraların sarılmasını değil açık kalmasını isteyebilir. 'Türkiye'nin yarası açık kalırsa her an deşilebilir' diye düşünebilir. 'Bu yara açık kalırsa, Irak'taki, Suriye'deki yaralar daha da derinleşir' diye düşünebilir. 'Burada böyle bir aktör dağlarda kontrolsüz durursa bir gün benim işime yarar' diye düşünenler de olabilir. Bunlar, stratejik hesap içinde bu işi provoke etmek isteyen çevrelerin hesabı olabilir."

HABERE YORUM KAT