1. HABERLER

  2. EYLEM

  3. AĞRI

  4. Ağrı'da Mursi'ye Destek Eylemi Yapıldı
Ağrıda Mursiye Destek Eylemi Yapıldı

Ağrı'da Mursi'ye Destek Eylemi Yapıldı

Mısır'da yaşanan askeri darbe Ağrı'da protesto edildi.

06 Temmuz 2013 Cumartesi 14:51A+A-

Ağrı İnsani Hareket Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ( İHYAD ) Başkanı Mehmet ASLAN; Mısır’da Meşru yönetimi deviren askeri cuntaya karşı Müslüman kardeşler hareketi ile Muhammed Mursi’nin yanında olduklarını açıkladı.

İHYAD Başkanı ASLAN yaptığı açıklamada: Mısır halkını ve İhvana sabır diliyorum onların yanındayız. Emparyalizme karşı bir güç olmamızı sağlarsa bu darbe hayrımıza vesile olsun inşallah. Bu darbe ABD, İngiltere ve İsrail darbesidir.

Halkın yönetimine müdahale edildiğini söyleyen ASLAN, Tahrir Meydanı’nı işgal eden darbecilerin yanında değiliz. 80 milyon Mısırlının yanındayız. İhvanın yanındayız. Mursi’nin yanındayız. Darbe destekleyicilerinin karşısındayız dedi.

Yarın ( Cumartesi ) öğlen namazı çıkışı tüm Ağrı STK’larının da katılacağı ortak bir basın açıklaması yapılacağını hatırlatan İHYAD Başkanı Mehmet ASLAN, tüm duyarlı Müslümanları bekliyoruz dedi.

agri_mursi_eylemu.jpg

agri_mursi_eylemu-(2).jpg

agri_mursi_eylemu-(3).jpg

Basın açıklamasının tam metni:

MISIRDA YAŞANAN MİLİTARİST ZORBALIĞI LANETLİYORUZ

Mısır’da ordunun seçilmiş cumhurbaşkanına görevden el çektirmesi,  sivil yönetime karşı askeri darbe yapması kabul edilemez.  Ağrı Sivil Toplum kuruluşları olarak,  Mısır’da halkın tercihine ve iradesine yönelik darbeyi ve darbecileri kınıyoruz ve lanetliyoruz.

Mısır ordusu tarafından yapılan darbe, Mısır halkının iradesini hedef almış apaçık bir zorbalıktır. Halka ve iradesine yönelik saygısızlıktır. Mısır halkının geleceğine yönelik, küresel nitelikteki bildik kirli oyunların bir parçasıdır. Demokrasiyi, hukuku, insan onurunu hiçe sayan faşist anti demokratik bu darbe; Mısır sivil yönetiminin Filistin halkına nefes aldırmasına yönelik tavrına tahammülsüzlüğün ve Filistinlilerin geleceğine de ipotek koyma çabalarının ürünüdür.

Demokrasilerde ne çoğunluğun azınlığa, ne de azınlığın çoğunluğa tahakkümü olmaz, olamaz. Mısır’da yapılan darbeyle, çoğunluğun azınlığa ram olması istenmektedir. Mısırı iç çatışmalara sürükleme riski içeren ve halkın özgür iradesine yönelik bu faşist girişim,  sadece Mısır’ın değil bölgenin de dengelerinin bozulmasına kapı aralayacak sonuçlara gebedir. Bu nedenle, halk tarafından göreve getirilen Mısır’ın sivil yönetiminin görevine devam etmesini sağlayacak bölgesel ve küresel nitelikteki bütün baskı araçları devreye sokulmalı ve darbe en kısa sürede sona erdirilmelidir.

Kendi halklarının iradesine saygı duymayan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi despot,diktacı yönetimlerin,krallıkların, mal bulmuş mağribi gibi darbeye destek verip,darbeye sarılmaları, sonlarının ne olacağı korkusuyla yaptıkları aciz zavallı tutumlardır.Bu ülkeleri bir an önce yanlıştan dönmeye davet ediyor,tüm Müslüman halkları bu ülkeleri şiddetle kınamaya davet ediyoruz.

Darbecilere karşı tavır ortaya koymayan ve darbeyi kesin bir dille kınamaktan özenle kaçınan BM, AB ve ABD tutumlarıyla,  demokrasi havariliği yapanların çifte standartlarını bir kez daha sergilemiştir. Suriye’de kendi halkının kanını dökmeyi meziyet sayan Esed’e demokrasi ve seçim çağrısı yapanların, Mısır’da demokratik bir süreçte halkın desteğini alarak göreve gelen Cumhurbaşkanı Mursi’ye karşı yapılan darbeye ve anayasanın askıya alınması yönündeki açıklamalara sessiz kalması bölgede demokrasinin hakim olması temennilerine ilişkin beyanların samimiyetini sorgulamayı gerektiriyor. Ağrının Sivil Toplum Kuruluşları olarak,  uluslararası platformları ve demokratik ülkeleri darbecilere karşı tutum almaya, Mısır halkının kendi hür ve özgür iradesiyle göreve getirdiği sivil yönetime destek vermeye çağırıyoruz.

Demokrasilerde seçimle gelen seçimle gider.  Demokrasiye dair bu en yalın gerçek ışığında, Mısırda ordu kışlasına çekilmeli, sivil yönetim ve Mısır halkı üzerinde vesayet oluşturma çabalarından vazgeçmeli, anayasanın askıya alınmasına ilişkin beyanını geri çekmelidir. Mısır halkının özgür iradesine saygı duymalı, bir ülkenin silahlı kuvvetlerinin görevinin ülkeyi dış tehditlere karşı korumak olduğunu idrak etmelidir.

Mısırın demokratik yollarla seçilen sivil yönetimi de,  Mısır’da en kısa sürede vesayeti kırmak, tüm Mısırlıları kucaklayan demokratik ve sivil anayasayı ortak bir mutabakatla hayata geçirmek ve devlet-millet buluşmasını gerçekleştirmek noktasındaki adımları en kısa sürede atmalıdır.

Ağrı Sivil Toplum Kuruluşları olarak,  bir kez daha Mısır’da halkın iradesine ve sivil yönetime yönelik darbeyi ve darbecileri kınadığımızı ve lanetlediğimizi ifade ediyor, Mısır halkını iradesine sahip çıkmaya, demokrasiyi önceleyen ülkeleri de Mısır’ın sivil yönetimine destek vermeye çağırıyoruz.

BASIN AÇIKLAMASINA TAKILAT STK’LAR

EĞİTİM BİR SEN , SAĞLIK SEN , DİYANET SEN, İHH/İYDER İHYAD , FİRDEVS DER ,AGD , MAZLUM DER , DİVASEN , EHAD , AĞRI İHL MEZ. DER , BEM BİRSEN , BÜRO MEMUR SEN , BİRLİK HABER SEN , TOÇ BİR SEN , ENERJİ BİRSEN , BAYINDIR MEMUR-SEN

 

HABERE YORUM KAT