1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. AGİT'ten ABD'ye “Basın Özgürlüğü” Çağrısı
AGİT'ten ABD'ye “Basın Özgürlüğü” Çağrısı

AGİT'ten ABD'ye “Basın Özgürlüğü” Çağrısı

AGİT Basın Özgürlüğü Temsilcisi Mijatoviç, ABD’de gazeteci Amy Goodman hakkında yakalama kararı çıkartılmasına ilişkin, “Yetkilileri, açılan davayı durdurmaya ve basın özgürlüğüne saygı duymaya davet ediyorum.” dedi.

A+A-

AA’da yer alan habere göre, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatoviç, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin Kuzey Dakota eyaletinde yerlilerin petrol şirketlerini protesto etmesini haberleştiren televizyoncu Amy Goodman hakkında yakalama kararı çıkartılmasından dolayı endişe duyduğunu bildirdi.

“Ulusal önemi olan bir olayı haberleştirirken alana izinsiz girdiği için bir gazeteciye dava açmak, gazetecilerin işlerini yapma haklarına olumsuz etki yapabilir.” diyen Mijatoviç, “Yetkilileri, açılan davayı durdurmaya ve basın özgürlüğüne saygı duymaya davet ediyorum.” ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz haftalarda Kuzey Dakota’da yaşayan Amerikan yerlileri, kendi yerleşim alanlarında yapılması planlanan petrol boru hattına karşı binlerce kişinin katıldığı eylem düzenlenmiş, ABD emniyet yetkilileri, eylemi haberleştiren gazeteci Amy Goodman hakkında “özel mülkiyete izinsiz girdiği gerekçesiyle” dava açmış ve yakalama kararı çıkartmıştı.

Goodman ise işini yaptığını belirterek, “Kendi topraklarını petrol şirketlerine karşı savunan yerlilerin isyanını haberleştirdim.” ifadesini kullanmıştı.

Goodman'ın suçlu bulunması hâlinde 30 gün hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT