1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ağır Hasta Olan 520 Hükümlü ve Tutuklu Var
Ağır Hasta Olan 520 Hükümlü ve Tutuklu Var

Ağır Hasta Olan 520 Hükümlü ve Tutuklu Var

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Tüm ceza infaz kurumlarında 520 ağır hasta hükümlü ve tutuklu bulunduğunu söyledi.

A+A-

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Tüm ceza infaz kurumlarında 520 ağır hasta hükümlü ve tutuklu bulunduğunu, bu kişilerin her türlü muayene ve tedavilerinin tıbbi gereklilik ve mevzuata uygun olarak titizlikle yaptırıldığını bildirdi.

BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken’in yazılı soru önergesini cevaplayan Ergin, Türkiye’de 373 ceza infaz kurumu bulunduğunu hatırlattı.

Kurumlarda 31 Ocak itibariyle itibariyle 36 bin 868 tutuklu, 94 bin 449 hükümlü bulunduğunu ifade eden Ergin, bunların 124 bin 229’unun erkek, 4 bin 728’inin kadın, 2 bin 360’ının ise çocuk olduğunu belirtti. Ceza infaz kurumlarında bulunan ve cezası affedilebilecek derecede sürekli hastalık, sakatlık ve kocama halinde bulunanlar veya hastalığa maruz kalanlar ya da sürekli bir kişinin bakımı ile hayatını sürdürebilenlerin tespit edilerek sağlık kurulu raporu aldırıldığını aktaran Ergin, şunları kaydetti:

“Ceza infaz kurumlarında, hükümlü ve tutukluların tahliye olması ve yeni hükümlü ve tutukluların gelmesi nedeniyle meydana gelen sürekli değişkenlik sebebiyle, sağlık sorunu yaşayan mahkumların mevcudu ve bunların hangi hastalıklara yakalandığına ilişkin olarak anlık kesin bilgiler mevcut değildir. Bununla birlikte, Bakanlığımıza yapılan bildirimlere göre, tüm ceza infaz kurumlarında 23 Ocak itibarıyla toplam 520 ağır hasta hükümlü ve tutuklu bulunmakta olup, bu kişilerin her türlü muayene ve tedavileri tıbbi gereklilik ve mevzuata uygun olarak titizlikle yaptırılmaktadır.” (Yeni Akit)

HABERE YORUM KAT