Afrin’de PYD Güçlerine Esed Tankları Destek Veriyor

05.11.2013 18:34
Afrin’de PYD Güçlerine Esed Tankları Destek Veriyor
Türkiye sınırına yakın bölgelerden Afrin’de çatışmalar tüm şiddetiyle sürüyor. Muhaliflerle PYD güçleri arasında yaşanan çatışmalara Esed ordusu da tanklarla destek veriyor.

YILMAZ BİLGEN / HAKSÖZ-HABER

Halep civarında Esed ordusunun elinde kalan Nusayri köylerinden Nübbul ve Zehra’ya yakın Cilbil, son günlerde savaşın en yoğun yaşandığı köy oldu.

Nüfusu Kürt ve Araplardan oluşan Cilbil’de çatışmaların şiddeti artarken köyün hakimiyeti de PYD ve muhalifler arasında el değiştirmekte.

PYD geçtiğimiz günlerde Suriye ordusunun da desteği ile büyük bir saldırı başlattı. Bu saldırıda PYD’nin bugüne değin yalanladığı Esed’le işbirliği iddiası da günyüzüne çıktı. Saldırıya yoğun tank ateşi altında başlayan PYD’nin Esed için büyük önem taşıyan Nübbul ve Zehra köylerine lojistik destek sağlamak için tek kapı özelliği taşıyan Cilbil köyünde hakimiyet kurmasına Esed ordusu açıktan destek verdi.

60 bin nüfuslu Nübbul ve Zehra köylerini kuşatarak dış bağlantısını kesmek isteyen muhalifler ise abluka altına alınan ve açlık sıkıntısının yaşandığı Guta ve Muaddamiye bölgelerine karşı eline koz geçirmek istiyor.

 

 • Yorumlar 6
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim