Afganistan’da 1 Trilyon Dolarlık Maden Var

14.06.2010 18:10
Afganistan’da 1 Trilyon Dolarlık Maden Var
Onlarca yıldır işgallerle sarsılan Afganistan’da 1 trilyon dolar değerinde el değmemiş mineral yatakları olduğu, Pentagon ihalelerin danışmanlığını yaptığı belirtildi.

New York Times'a üst düzey bir yetkili, henüz hiç el değmemiş maden yataklarının hem Afgan ekonomisini düze çıkaracağını hem de ABD'nin Afgan savaşının maliyetini karşılayacağını kaydetti. Gazetenin haberinde Afganistan'da bulunan maden yatakları arasında demir, altın, bakır, kobalt gibi madenlerin yanı sıra lityum gibi endüstriyel açıdan son derece kritik madenler de var. Gazete, Afganistan'ın dünyanın en önemli maden kaynağı haline gelebileceğini yazdı.

Gazete, bir Pentagon andıcında Afganistan'dan ''Lityumun Suudi Arabistanı'' şeklinde bahsedildiğini belirtti. Lityum, pil üretiminden laptop ve Blackberry üretimine kadar kullanılmasıyla yeni teknolojinin en kritik madenlerinden biri. Afganistan'ın sadece Gazni vileyetindeki lityum yatağının şu an dünyanın en büyük lityum kaynağı olan Bolivya'nın yatakları kadar zengin olduğu belirtiliyor.

Afganistan'daki birliklerden de sorumlu ABD Merkezi Kuvvetler Komutanı Orgeneral David Petraus ise, Afganistan'ın maden potansiyelini 'hayret verici' olarak nitelendirdi.

NY Times'ın haberine göre, Afganistan, madenlerinin işletme ihalelerini Sonbahardan itibaren yapmaya başlayacak. Bu konuda Pentagon'un Afganistan Maden Bakanlığına danışmanlık yaptığı belirtiliyor. Madenleri bulan ekibin yöneticilerinden olan ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Brinkley, ''Maden bakanlığı bu işin üstesinden gelebilecek donanımda değil. Onlara hazır olmaları için yardımcı oluyoruz'' diye konuştu.

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim