1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. Afganistan, Pakistan ve Irak'ta Savaşın Bilançosu Ağır
Afganistan, Pakistan ve Irak'ta Savaşın Bilançosu Ağır

Afganistan, Pakistan ve Irak'ta Savaşın Bilançosu Ağır

Afganistan, Pakistan ve Irak'ta 14 yılda 354 bin kişi, ABD saldırıları nedeniyle öldü. Saldırıların ekonomik bilançosu ise 4,4 trilyon dolar oldu.

A+A-

ABD'nin Rhode Island eyaletindeki Brown Üniversitesi Watson Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü'nün yayımladığı "Costs of War (Savaşın Maliyetleri)" adlı rapora göre, ABD öncülüğündeki uluslararası güçlerin Afganistan'da saldırı başlattığı Ekim 2001'den Amerikan askerlerin Afganistan'tan ayrıldığı Nisan 2014'e kadar Afganistan'ta yaklaşık 68 bin, Pakistan'da 82 bin, Irak'ta da 204 bin kişi olmak üzere toplam 354 bin kişi saldırılar ve şiddet olayları nedeniyle öldü. 

Söz konusu tarihler arasında üç ülkede ölen Amerikalı askerlerin sayısı 6 bin 802, diğer ülkelerden askerlerin sayısı da bin 432 olarak hesaplandı.

Bu saldırılar, son 14 yılda Afganistan'da 23 bin, Pakistan'da 50 bin, Irak'ta da 147 bin sivilin ölmesine neden oldu. 

2001 ve 2014 yılları arasında 344 gazeteci ve 438 insani yardım görevlisi, bölgede görev yaparken yaşamını yitirdi. En çok gazeteci ölümü, Irak'ta, yardım görevlisi ölümü de Afganistan'da kaydedildi

Saldırıların ekonomik boyutu

Raporda saldırıların, Afganistan, Pakistan ve Irak'ta altyapı, sağlık ve eğitim hizmetlerine büyük darbe vurduğu kaydedildi. 

Son 14 yılda ABD saldırılarının, üç ülkedeki bilançosunun 4,4 trilyon dolar olduğu sanılıyor. 

Afganistan'da saldırılar devam ediyor

Raporu hazırlayanlardan Neta Crawford, Afganistan'daki durumun gittikçe daha kötü bir hale geldiğini belirtti.

Crawford, Birleşmiş Milletler verilerine göre, 2015'in ilk dört ayında Afganistan'da 974 kişinin öldüğünü, bin 963 kişinin yaralandığını aktardı. 

AA

HABERE YORUM KAT