1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. AfD, Müslüman Temsilcilerle Toplantısını Terk Etti
AfD, Müslüman Temsilcilerle Toplantısını Terk Etti

AfD, Müslüman Temsilcilerle Toplantısını Terk Etti

İslam karşıtı aşırı sağcı AfD parti yetkilileri, Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi temsilcileriyle yaptığı görüşmeyi yarıda kesti.

A+A-

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı (ZMD) Aiman Mazyek, İslam karşıtı aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) partisinden anayasaya aykırı görüşlerini geri almasını istediklerini ancak bu konuda bir cevap alamadıklarını söyledi.

ZMD Başkanı Mazyek ile Genel Sekreteri Nurhan Soykan, AfD yönetimiyle Berlin’deki Regent Otel’de bir araya geldi.

Görüşme başladıktan yaklaşık bir saat sonra AfD Genel Başkanı Frauke Petry başkanlığındaki 3 kişilik parti heyeti, toplantıyı terk ederek otelden ayrıldı.

Gazetecilere açıklama yapan Mazyek, AfD’nin parti programında bir dini grubu genel olarak karalamayı sürdürmesinin toplumu ayrışmaya götürdüğü endişesi taşıdıklarını belirterek, "Bu tarihimizin karanlık dönemini hatırlatıyor." ifadesini kullandı.

AfD’yi bu tutumunu değiştirmeye davet ettiklerini belirten Mazyek, "Açık şekilde partinin programındaki anayasaya aykırı görüşlerin geri alınmasını istedik. Cevap gelmedi." şeklinde konuştu.

Mazyek, AfD heyetinin görüşme sırasında kendi aralarında istişare yaptıktan sonra toplantıya devam etmeyeceğini açıkladığını, bunu üzüntüyle karşıladıklarını kaydetti.

AFD’nin "İslam Almanya’ya ait değildir." ifadesiyle de ön yargıları körüklediğine işaret eden Mazyek, kendileri için kırmızı çizginin Alman Anayasası olduğunu, bunu müzakere etmeyeceklerini bildirdi.

Mazyek, AfD’nin, İslam karşıtı bölümleri parti programından çıkarmayı reddettiğini söyledi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT