1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. NİJERYA

  4. Af Örgütü'nden Nijerya Ordusuna Suçlama
Af Örgütünden Nijerya Ordusuna Suçlama

Af Örgütü'nden Nijerya Ordusuna Suçlama

Uluslararası Af Örgütü'nün bugün açıkladığı bir rapora göre, Nijerya'da güvenlik güçleri İslamcı Boko Haram örgütüne karşı sürdürdüğü operasyonlar sırasında yaygın şekilde insan haklarını ihlal ediyor.

A+A-

Uluslararası Af Örgütü'nün bugün açıkladığı bir rapora göre, Nijerya'da güvenlik güçleri İslamcı Boko Haram örgütüne karşı sürdürdüğü operasyonlar sırasında yaygın şekilde insan haklarını ihlal ediyor.

Rapora göre ordunun ihlalleri arasında yargısız infazlar, zorla ortadan kaybettirme ve işkence uygulamaları var.

Nijerya ordusunun sözcüsü askerlerin yasal yetkileri çerçevesinde hareket ettiğini söyleyerek suçlamaları reddetti.

Nijerya'da bir İslam devleti kurmayı hedefleyen Boko Haram, bu sene yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesinden sorumlu tutuluyor.

Örgüt 2009 yılından bu yana Nijerya'nın merkezinde ve kuzeyine çok sayıda saldırı düzenledi.

Uluslararası Af Örgütü raporunda Boko Haram'ın kiliselere, okullara ve medyaya yönelik saldırılar düzenlediğini aktardı.

Raporda güvenlik güçlerinin saldırılara karşı verdiği tepkinin, daha fazla şiddete yol açtığı vurgulanıyor.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty "Saldırı ve karşı saldırı döngüsü içinde her iki tarafın da şiddet uyguladığını ve bunun arada sıkışıp kalan insanların haklarının ihlal edilmesine yol açtığını" söyledi.

"Halkın korku ve güvensizlik ortamı içinde yaşadığını" vurgulayan Shetty, "insanların bir yandan Boko Haram'ın saldırıları ile karşı karşıya olduğunu, bir yandan da kendilerini koruması gereken güvenlik güçlerinin ellerinde insan hakları ihlallerine maruz kaldıklarını" belirtti.

Rapora göre, özellikle ülkenin kuzeydoğusunda birçok kişi, ordu tarafından vurularak ya da gözaltında işkence sonucu hayatını kaybetti.

Uluslararası Af Örgütü, insanların suçları ihbar etmeye ve gazetecilerin haber yapmaya korktuklarını belirtiyor.

İnsan hakları grubu, Nijerya hükümetini Boko Haram ile ilişkili olaylarda gerçekleri açığa çıkarmaya ve yaşanan ihlallerden sorumlu görevlileri adalet önüne getirmeye çağırdı.

BBC 

HABERE YORUM KAT