1. HABERLER

  2. HABER

  3. Af Örgütü’nden 17 Ülkeye Ağır Suçlama
Af Örgütü’nden 17 Ülkeye Ağır Suçlama

Af Örgütü’nden 17 Ülkeye Ağır Suçlama

Af Örgütü, 17 ülkenin protestoların düzenlendiği Arap ülkelerine silah ticareti yaptığı ve eylemcilere karşı kullanılan şiddette pay sahibi oldukları suçlamasında bulundu.

06 Kasım 2011 Pazar 13:23A+A-

Af Örgütü’nden 17 ülkeye ağır suçlama
 
Af Örgütü, aralarında Almanya’nın da bulunduğu 17 ülkenin protesto gösterilerinin düzenlendiği Arap ülkelerine silah ticareti yaptığı ve eylemcilere karşı kullanılan şiddette pay sahibi oldukları suçlamasında bulundu.
 

İnsan hakları organizasyonu Uluslararası Af Örgütü, kamuoyuna sunduğu yeni bir raporla, muhaliflerin iktidara karşı protesto gösterileri düzenlediği Arap ülkelerine Batı ülkeleri tarafından satılan silahlara dikkat çekti.

Raporda Arap ülkelerinde eylemcilere karşı iktidara bağlı güvenlik güçlerinin kullandığı silahların aralarında Almanya, ABD ve Rusya'nın da bulunduğu 17 ülke tarafından ihraç edildiği bilgisine yer verildi.

Belçika, Bulgaristan, İngiltere, İtalya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Fransa'nın da adı silah ihracatçısı ülkeler arasında geçiyor.

İnsan hakları ihlal ediliyor

Mısır, Bahreyn, Libya, Suriye ve Yemen gibi protesto gösterilerinin düzenlediği ülkelerle silah ticareti yapıldığı kaydedilen raporda, bu ülkelerdeki iktidar sahiplerinin satın aldıkları silahlarla insan haklarını ağır biçimde ihlal ettikleri belirtildi.

Ayrıca bu ülkelere silah sevkiyatı yapılırken kontrol mekanizmalarının iyi işletilmediği eleştirisinde bulunan Af Örgütü, kontrol mekanizmalarındaki boşluklardan faydalanıldığını ve bu durumun yeni bir uluslararası silah ticareti anlaşmasına gereklilik duyulduğunu gösterdiğini vurguladı.

Raporda Rusya'nın, Suriye'nin en büyük silah tedarikçisi olduğu belirtilirken, aralarında İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Rusya ve İspanya'nın da bulunduğu 10 ülkenin Libya'daki devrik Muammer Kaddafi rejimine silah satışı izni bulunduğu kaydedildi.

Deutsche Welle Türkçe

HABERE YORUM KAT