1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Af örgütü: İsrail Savaş Suçu İşledi
Af örgütü: İsrail Savaş Suçu İşledi

Af örgütü: İsrail Savaş Suçu İşledi

Uluslararası Af Örgütü, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda sivilleri "kasıtlı ve gerekçesiz" hedef aldığını ve savaş suçu işlediğini açıkladı.

A+A-

Uluslararası Af Örgütü, konuya ilişkin yayınladığı raporda, İsrail'in kasıtlı olarak Gazze'deki simge yapıları hedef aldığı ve bunun uluslararası insani hukuka aykırı olduğunu belirterek, saldırıların bağımsız ve tarafsız olarak soruşturulması için çağrıda bulundu. Raporda, şu ifadeler yer aldı:

"İsrail ordusu saldırmadan önce, binaların sakinlerini oldukları yerleri terk etmeleri konusunda uyarırken, saldırılarda yakın binalardaki çok sayıda insan yaralandı, yüzlercesi de evlerini, işyerlerini, kişisel eşyalarını kaybetti. Saldırılardan dolayı panikleyen civardaki sakinler aceleyle binaları terk ederken, önemli belgeler, mücevherat ve birikimleri de dahil olmak üzere kişisel eşyalarını kurtaramadı. İçerisinde çeşitli ofisler, bir sağlık kliniği, otopark ve alışveriş merkezinin bulunduğu Refah'taki Belediye Ticaret Merkezi beton yığınına dönüştürüldü. Bu binadaki işyerleri, şimdi geçim sıkıntısı çeken yüzlerce ailenin geçim kaynağıydı. İsrailli yetkililer, yıkılan binalardan birinin Hamas'ın komuta merkezine ev sahipliği yaptığı, bir diğerinin ise 'Filistinli militanların aktiviteleriyle bağlantılı olduğu' gerekçesi dışında 4 binayı neden yerle bir ettiğine dair başka herhangi bir bilgi vermedi."

Örgüt, İsrail'in söz konusu saldırılarına ait bulguların İsrailli yetkililere gönderildiğini, bu saldırıların kime yönelik ve neden yapıldığına dair açıklama talebinde bulunduklarını belirterek, sivillere yönelik riskin en aza indirilmesi ile bu konuda herhangi bir soruşturmanın yürütülüp yürütülmediğini sorduklarını ancak İsrail tarafından kendilerine verilen cevapların hiçbir soruyu karşılamadığı kaydedildi.

"Sorumlular, adalet karşısına çıkarılmalı"

Raporun detaylarına ilişkin açıklama yapan örgütün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Direktörü Philip Luther, şunları belirtti:

"Elimizdeki tüm kanıtlar, bu büyük çaplı yıkımın hiçbir askeri gerekçe olmadan, kasten düzenlendiğini gösteriyor. Hem zemindeki gerçekler, hem de İsrail askeri sözcülüğünden saldırılar zamanında yapılan açıklamalar, bu saldırılarla Gazze halkına karşı toplu bir cezalandırmanın yapıldığına, halkın zaten istikrarsız olan geçim kaynaklarının yok edilmesi için tasarlandığına işaret ediyor. Savaş suçları, bağımsız ve tarafsız olarak soruşturulmalı, sorumluları adaletin karşısına çıkarılmalıdır. Evleri ve geçim kaynakları kanunsuz şekilde harap edilenler, adalet ve tam tamirat masraflarının karşılanmasını hak ediyor."

"İsrail'in yargılanma zamanı geldi"

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), Uluslararası Af Örgütü'nün İsrail'in yaz boyunca Gazze'ye düzenlediği saldırılarda savaş suçu işlediğini yönündeki raporunu 'yapıcı' olarak nitelendirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin raporunun göz önüne alması gerektiğini vurgulayan FKÖ Yürütme Kurulu Üyesi Vasıl Ebu Yusuf, "İsrail, Gazze saldırıları sırasında vatandaşları kalkan olarak kullandı, katliamlar yaptı. İsrail'in yargılanmasının zamanı geldi. Artık, kanunların üzerinde bir devlet olmasına son verilmeli" ifadelerini kullandı.

Hamas Sözcüsü Sami Ebu Zuhri tarafından yapılan yazılı açıklamada ise "Af Örgütü'nün raporu, İsrail'in Gazze'de savaş suçu işlediğine dair net işaretler taşıyor. Rapor, İsrail'in suçlu bulunmasını gerektiren delillerden oluşuyor. Liderlerinin uluslararası hukuk kurumlarında yargılanması lazım" denildi.

Açıklamada, "raporun sonucuna binaen" Filistin yönetiminden, başta Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) olmak üzere uluslararası kurumlara başvurmak için hızlıca harekete geçmesi istendi.

Al Jazeera ve AA

HABERE YORUM KAT