1. HABERLER

  2. HABER

  3. Adli Yıl Açılış Törenlerinin Kaldırılması Teklifi Kabul Edildi
Adli Yıl Açılış Törenlerinin Kaldırılması Teklifi Kabul Edildi

Adli Yıl Açılış Törenlerinin Kaldırılması Teklifi Kabul Edildi

TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülen "yargı paketi"ndeki iki düzenlemeden vazgeçildi. Adli yıl açılış törenlerinin kaldırılmasına ilişkin madde ise uzun tartışmalardan sonra kabul edildi.

13 Kasım 2014 Perşembe 06:50A+A-

TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülen teklifle, "Noterlerin, MİT ve Emniyet gibi istihbarat birimlerine istediği bilgi ve belgeleri vermesine yol açabileceği ifade edilen düzenleme"ile "idari yargıda görev yapan hakim ve savcıların hukuk fakültelerine sınavsız olarak yerleştirilmeleri" düzenlemesinden vazgeçildi.

ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENLERİNİN KALDIRILMASI TEKLİFİ KABUL EDİLDİ

Ancak, 'adli yıl açılış törenlerinin kaldırılmasına" ilişkin madde, uzun süre tartışıldıktan sonrakabul edildi.

Komisyon, görüşülmesine dün başlanan; aramalarda "kuvvetli şüphe" şartını "makul şüphe"ye dönüştüren, hakim ve savcıların ücretlerinde artış düzenleyen, Yargıtay ve Danıştay'da daire ve üye sayısını artıran, Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin müzakerelerine devam etti. 

Teklifin, noterlerin, MİT ve Emniyet gibi istihbarat birimlerine istediği bilgi ve belgeleri vermesine yol açabileceği ifade edilen düzenlemesi uzun süre tartışıldı. Müzakerelerin ardından bu düzenleme önergeyle tekliften çıkarıldı. 

Muhalefet milletvekilleri, teklifin 7. maddesinde düzenlenen "idari yargıda 5 yıl süreyle görev yapan hakim ve savcıların hukuk fakültelerine sınavsız olarak yerleştirilmeleri" düzenlemesine de karşı çıktı. 

Eleştirilere yanıt veren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bu maddenin, bu kadar eleştiriyi hak eden düzenleme olmadığını belirterek, "Hukuk fakültesine devam zorunlu değil. İdari yargıda görev yapan ve hukuk fakültesi mezunu olmayan idari yargı hakim sayısı 440. Danıştay'da tetkik hakimi 153 kişi, bakanlık merkezinde 4 kişi, Anayasa Mahkemesi'nde bir kişi, HSYK'da 4 kişi olmak üzere toplam 602 kişi hukuk fakültesi mezunu değil. Toplam bin 464 kişinin 602'si hukuk fakültesi mezunu değil. Bunların çoğu yaşlı olanlar; çünkü eskiden hukuk, siyasal ya da iktisat ayırımı yapılmıyordu. Yeniler arasında kota olduğu için bu sayı oldukça az. Hukuk fakültesini tercih edecek öğrencilerin hakkı da yenmeyecek bu düzenleme ile" diye konuştu.

Müzakerelerin ardından 7. madde önergeyle tekliften çıkarıldı.

AK PARTİLİ RAMAZAN CAN: TOPLANTIYI DEĞİL, YASAL DAYANAĞI KALDIRIYORUZ

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, adli yıl açılış toplantısını kaldırmadıklarını, toplantının yasal dayanağını kaldırdıklarını belirtti.

YARGITAY, TÖRENİN KALDIRILMASINA KARŞI ÇIKTI

Yargıtay 5. Ceza Dairesi üyesi Dursun Altınöz, adli yıl törenlerinin 1943'ten bu yana yapıldığını, 1973 yılından bu yana da yasal dayanağının olduğunu belirterek, "Bu devlet geleneğinin sürmesini istiyoruz. İçeriği ile farklı şeyler söylenebilir. Nahoş olaylar varsa bunlar ayrıca değerlendirilebilir ama bu, törenin yasal hükmünün kaldırılmasının gerekçesi olamaz" dedi. 

BOZDAĞ: YASA OLMADAN DA TÖRENLER YAPILABİLİR

Adalet Bakanı Bozdağ, adli yıl açılış törenlerinin yasal dayanağının kaldırılmasının, bundan sonra bu törenlerin yapılmasına engel olmadığını belirterek, "Bu törenler, yasa olmadan da yapılabilir. Türkiye'nin her yerinde Barolar Birliği, Başsavcılıklar, Adalet Komisyonları bu tür etkinlikler düzenleyebilir" dedi.

 Tartışmaların ardından 10. madde kabul edildi.

AA

HABERE YORUM KAT