1. HABERLER

  2. HABER

  3. Adli Tıp'tan "Özal Zehirlendi mi?" Açıklaması
Adli Tıptan Özal Zehirlendi mi? Açıklaması

Adli Tıp'tan "Özal Zehirlendi mi?" Açıklaması

Adli Tıp, Turgut Özal’dan alınan örnekler üzerinde yaptığı incelemede zehirlenme bulgularına rastladı.

A+A-

Ölümü şüpheli bulunarak mezarı açılan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’dan alınan örnekler üzerinde yapılan incelemede, zehirlenme bulgularına rastlanıldığı öne sürüldü.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın anıt mezarı geçtiğimiz ay açılmıştı.

Turgut Özal’ın naaşından alınan örnekler Adli Tıp Kurumu’na gönderilmişti. Numuneler uzmanlar tarafından incelendi.

Bugün gazetesinde yer alan habere göre, eski Cumhurbaşkanı Özal'ın otopsi raporu belli oldu.

İddiaya göre; Turgut Özal'ın vücudunda yüksek miktarda etkili zehirli madde kalıntılarına ulaşıldı.

Adli Tıp uzmanları, “striknin keratin” adlı maddenin etkili bir zehir olduğunu vurguladı. Söz konusu zehirin, 15-20 dakika içinde solunum yollarını felç ettiği ve kalp krizine neden olduğu belirtildi.

Haberde; zehirli maddenin Özal'ın yiyecek ya da içeceğine karıştırılmış olabileceği de ifade edildi.

 

Adli Tıp Kurumu Başkanı Haluk İnce, bazı zehirli maddelerin bulunduğunu doğruladı ancak bunun zehirlenmeye yetecek düzeyde olmadığını açıkladı.

İhtisas Dairesi Değerlendirecek

Turgut Özal'ın zehirlenmiş olabileceği iddiaları üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma kapsamında Turgut Özal’ın mezarı, 2 Ekim'de Adli Tıp uzmanları ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı’nın nezaretinde açılmıştı.

Adli Tıp uzmanları, Özal'n naaşının tahminlerden daha az deforme olduğunu, bu sayede olası bir zehirlenmeyi rahatlıkla tespit edilebileceğini belirtmişti.

Gazetede yayınlanan sonuçlar, Adli Tıp Birinci İhtisas Dairesi'nde değerlendirildikten sonra kesinleşecek.

Striknin Keratin Nedir? 

Adli Tıp uzmanları, “striknin keratin” adlı maddenin etkili bir zehir olduğunu vurguluyor. Striknin, fare gibi küçük hayvanları öldürmek için kullanılan zehirli bir madde. Kreatin ise omurgalı canlılarda, başta kaslar olmak üzere hücrelerin oksijen ihtiyacının karşılanmasını sağlayan bir asit. 

Ahmet Özal: Haklı Çıktım!

Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal, "zehirlendi" iddialarını NTV’ye değerlendirdi.

Ahmet Özal şunları söyledi:

Bana gelen bilgi yok. Basının beni aramasından öğrendim. Adli Tıp’tan herhangi bir bilgi almadım. Adli Tıp, raporu savcılığa verecektir. Zehirlenme ihtimali olabileceğini bana söylediler. Ben 18 yıldır bunun kavgasını veriyorum. Bizi tenkit edenler oldu. Bazı anchormanlerden raporun açıklanmasının ardından özür dilemisini bekliyorum.

Babam cumhurbaşkanlığından istifa edip siyasete girecekti, Kürt meselesinin çözümü için çalışıyordu, Türk Cumhuriyetleriyle ciddi bir ilişkisi vardı, hepsini bir araya toplamaya çalışıyordu. Özal’ın 1987 yılında uğradığı suikastın incelenmesini isterim. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e araştırma talimatı verdiği için teşekkür ediyorum.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum