1. HABERLER

  2. HABER

  3. Adli Tıp Neyi Bekliyor?
Adli Tıp Neyi Bekliyor?

Adli Tıp Neyi Bekliyor?

Rapor 16 gün önce geldi sonuç hâlâ açıklanmadı! Kurul; Haberal’ın ayakta tedavisinin yapılacağına yönelik bir rapor hazırlarsa, Başsavcılık Haberal’ı Metris Cezaevi’ne, ardından da Silivri Cezaevi’ne gönderecek.

02 Mart 2011 Çarşamba 03:10A+A-

İkinci "Ergenekon Terör Örgütü" davasının tutuklu sanıklarından Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın tıbbi durumu ile ilgili son karar merci olan Adli Tıp Kurumu, Haberal hakkında hazırlanan raporu açıklamaktan çekiniyor.

Prof. Dr. Haberal'ın tedavisini gerçekleştiren Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 14 Şubat 2011 tarihinde Haberal'a yapılan tetkikler ve raporları, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Aynı gün Metris Cumhuriyet Savcısı da hastaneden gelen raporu Adli Tıp Kurumu'na gönderdi.

Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu yetkilileri, kendilerine 16 gün önce gelen raporu sonuçlandırmadı. Kurul; Prof. Dr. Haberal'ın ayakta tedavisinin yapılacağına yönelik rapor hazırlarsa, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı ve jandarma görevlileri, Haberal'ı Metris Cezaevi'ne, ardından da Silivri Cezaevi'ne gönderecek.

ADLİ TIP "HAYATİ RİSK YOK" DEDİ

Adli Tıp Kurumu, 26 Ocak 2011 tarihli muayenenin ardından rapor hazırlamıştı. Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen ve Haberal hakkında düzenlenen adli dosyadaki tıbbi belgelerin de incelendiği kaydedilen yazıda, "Hastanın yapılan klinik muayenesi, biyokimyasal parametreleri, EKG, ekokardiyografi, eforlu EKG, holter EKG ve koroner anjiyografi sonuçları birlikte değerlendirildiğinde, bu verilerin hasta için öngörülen hayati risk ile tam olarak bağdaşmadığı izlenimi elde edilmiştir" denilmişti.

Yazıda ayrıca, Haberal'ın tetkiklerinin hızlı şekilde güncellenebileceği hatırlatılarak, Haberal'ın başka bir kardiyoloji merkezine sevkedilerek yatırılmasının sağlanması ve orada aynı klinik incelemelerin yeniden yaptırılarak sonuçlarının Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesi talep edilmişti.

KENAN KIRAN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT