1. HABERLER

  2. HABER

  3. Adli Tıp: Basında Çıkan Haberler Yalan
Adli Tıp: Basında Çıkan Haberler Yalan

Adli Tıp: Basında Çıkan Haberler Yalan

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili rapor dün savcılığa ulaştırıldı.

A+A-

Bir açıklama yapan Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce dün medyada yeralan haberleri yalanlayarak, ‘’Raporu okuduğunuz zaman çıkan haberleri de önünüze koyun. Rapor ile arasında benzeme olasılığı çok yüksek değil. Rapor çok farklı...’’ dedi.

Adli Tıp Kurumu, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili hazırladığı raporu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Kurulu’nca hazırlanan rapor, soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na posta yoluyla iletildi. Özal’ın naaşı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, ölümüyle ilgili iddialar üzerine yürüttüğü soruşturma kapsamında 2 Ekim’de Topkapı’daki mezarından çıkarılmış ve 5 Ekim’de yeniden defnedilmişti.

Adli Tıp Kurumu, Turgut Özal’ın cenazesinden, mezar toprağından, mezarın içindeki sudan ve mezarlığın değişik yerlerinden aldığı örnekler üzerinde inceleme yapmıştı.

ADLİ TIP’TAN HABERLERE YALANLAMA

Öte yandan, Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce’nin, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölüm sebebinin belirlenmesine ilişkin rapor konusunda sözlü veya yazılı her hangi bir açıklamada bulunmadığı bildirildi.

‘Çıkan haberlerle raporun alakası yok’

Bu arada; Adli Tıp Kurumu Başkanı Haluk İnce, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili ekleriyle birlikte 380 sayfalık raporu Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim ettiklerini belirterek, ‘’Raporu okumak lazım. Rapor okunduğunda bazı şeyleri kafanızda canlandıracaksınız. Çok basit, ‘vardı, yoktu’ denecek bir rapor, sonuç değil’’ dedi.

İnce, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ölümüyle ilgili raporu tamamlayıp Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiklerini, isterlerse açıklamayı onların yapacağını söyledi. İnce, “Biz raporu yazan arkadaşımızla birlike gönderdik. Ekleriyle birlikte kalın bir rapor. Açıklamayı Savcı bey yapacak. Teknik olarak bize ihtiyaç olursa gelip destek veririz’’ diye konuştu.

İnce, ‘’işin sahibinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı olduğunu’’, açıklamanın da kendileri tarafından yapılabileceğini kaydetti. ‘’Bu hastanın özeliyle ilgili. Soruşturma da hastanın özeli. Soruşturmanın sahibi de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’’ diyen İnce, zehir konusunda farklı açıklamalar yapılmasının hatırlatılması üzerine, ‘’O haberleri hepsi yayın. Sonra raporu alın. Çok şaşıracaksınız. Raporu okumak lazım. Sonuç 12 sayfa, toplam 380 sayfa. Rapor okunduğunda bazı şeyleri kafanızda canlandıracaksınız. Çok basit, vardı yoktu denecek bir rapor, sonuç değil’’ diye konuştu.

Raporun içinde analizlerin ve sonuçların olduğuna dikkati çeken İnce, ‘’Sadece şu kadarını söyleyeyim, o analizleri yapabilecek laboratuvar sayısı çok fazla değil dünyada. Bunlar çok hassas analizler... Ben kurumumla, çalışanlarımla gurur duyuyorum. Çok güzel şeyler yapıldı’’ dedi.

Raporla ilgili açıklama yapmadıklarını belirten İnce, ‘’Başlangıçta neredeysem aynı noktadayım. Güzel bir çalışma yapıldı. Rapor oybirliğiyle çıktı’’ diye konuştu.

İnce, ‘’rapor açıklandığında şüpheler giderilmiş olacak mı?’’ sorusuna, ‘’Ona Cumhuriyet Başsavcılığı karar verecek’’ karşılığını verdi.

Zehirlenme konusundaki haberlerle ilgili olarak İnce, ‘’Raporu okuduğunuz zaman çıkan haberleri de önünüze koyun. Rapor ile arasında benzeme olasılığı çok yüksek değil. Rapor çok farklı...’’ değerlendirmesinde bulundu.

Dün basında yer alan haberlerde, ‘Adli Tıp’ın zehire rastladığı ancak zehirlenme olmadığı yönünde rapor hazırladığı iddia edilmişti. (Yeni Akit)

HABERE YORUM KAT