1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Adeviyye Meydanında Aile Boyu Gösteri
Adeviyye Meydanında Aile Boyu Gösteri

Adeviyye Meydanında Aile Boyu Gösteri

Mısırdaki Rabiatu’l Adeviyye Meydanında gösterici profili çok değişti. Artık ailece eyleme katılınıyor.

A+A-

Kemal Öztürk'ün haberi:

Mısır, tarihinin en önemli günlerinden geçiyor. 3 Temmuz'da gerçekleşen askeri darbe sonrası ülkede sular durulmadı. 

Hürriyet ve Adalet Partisi, 28 Haziran yaptığı darbeye karşı direniş gösterileri 36 günü geride bıraktı. Rabiatu’l Adeviyye Meydanı tüm dünyanın gözünü çevirdiği önemli bir merkez oldu. Kimi zaman milyonu aşan kalabalıklar, Mısır tarihinin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi serbest bırakılıncaya kadar oradan ayrılmamaya kararlı.

Meydandaki göstericiler ilk başlarda sadece Hürriyet ve Adalet Partisi üyelerinden oluşurken zaman ilerledikçe ve darbeye karşı tepki arttıkça farklılaşmaya başladı. Meydanda dikkat çeken asıl değişiklik aile fertlerinde oldu. Artık aileden sadece baba ve oğul değil herkes "eylemci" olarak meydana geliyor.

Önceleri erkek egemen gösterici profili yerini tüm aile fertlerinden oluşan yeni bir kitleye bıraktı. Özellikle kadınlar çocuklarıyla birlikte meydanlarda neşeli ve renkli görüntüler veriyor. Bazı aileler kendi aralarında küçük bir grup oluşturup slogan atarak, şarkı söyleyerek askeri darbeyi protesto ediyor.

Kadın, erkek, çocuk, yaşlı, genç her kesimden insanın büyük coşkuyla ve neşeyle katıldığı gösterilerde ortam bir anda panayır alanına dönebiliyor.

Çocukların neşeyle çadırlar arasında koştuğu, gençlerin kendi aralarında futbol turnuvası düzenlediği meydanda kimi zaman sahne performansları da yapılıyor. AA

adeviyye_meydani_adaweya.jpg

HABERE YORUM KAT