Adem ve Hamit İçin Acil Eylem Çağırısı

28.03.2012 18:04
Adem ve Hamit İçin Acil Eylem Çağırısı
Uluslararası Af Örgütü, Suriye’nin kuzeyinde gerçekleşen olaylar hakkında haber yaparken kaybolan gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun ile ilgili acil eylem başlattı.

Uluslararası Af Örgütü, Suriye’nin kuzeyinde gerçekleşen olaylar hakkında haber yaparken kaybolan gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun ile ilgili acil eylem başlattı.

Adem Özköse ve Hamit Coşkun, Suriye’nin kuzeyinde mevcut olaylar hakkında haber yaparken kayboldu. Suriye’de, Türkiye sınırına yakın oldukları sırada 10 Mart’ta meslektaşlarıyla son kez temasa geçtiler. Zorla kaybedilmeye maruz kaldıklarına ve bu durumun da onları işkence ve kötü muamele riski içinde bıraktığına inanılıyor.

34 yaşındaki muhabir Adem Özköse ve 21 yaşındaki kameraman Hamit Coşkun, 5 Mart 2012’de Türkiye sınırından Suriye’ye giriş yaptı. Bir meslektaşlarından alınan bilgiye göre bölgedeki olayları haber yapmak için Suriye’nin kuzey bölgesinde bir hafta kalmayı planlıyorlardı. İkili en son 10 Mart 2012’de kuzeyde bir valilik olan İdlip’teyken meslektaşlarıyla temasa geçerek bir gösterinin haberini yaptıklarını söyledi. O görüşmeden itibaren akıbetleri ve nerede oldukları belirsizliğini koruyor.

Suriye’de yayınlanan haber bültenleri ikilinin Suriye güvenlik güçleri tarafından gözaltında tutulduğunu ifade etti fakat buna karşın Suriye yetkilileri bu iki medya mensubu ile ilgili resmi bir bilgi açıklamadı. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü, Uluslararası Af Örgütü’ne verdiği bilgide Bakanlık tarafından Suriye yetkililerine bu iki kişi hakkında bilgi almak ve eğer tutuklandılarsa serbest bırakılmaları için çağrıda bulunmak amacıyla mektup yazıldığını söyledi. Uluslararası Af Örgütü’nün edindiği bilgiler doğrultusunda buna rağmen Suriye yetkilileri bu taleplere hala resmen cevap vermedi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim