1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Adana’da "Kur’an ve Mümin Kadın" Semineri
Adana’da Kur’an ve Mümin Kadın Semineri

Adana’da "Kur’an ve Mümin Kadın" Semineri

Adana’da Hülya Şekerci’nin konuşmacı olarak katıldığı, ‘’Kur’an Ekseninde Mümin Kadın’’ başlıklı bir seminer yapıldı.

A+A-

Adana’da Özgür-Der Yönetim Kurulu üyesi Hülya Şekerci’nin konuşmacı olarak katıldığı, Vahdet Çalışma Grubunun maddi ve manevi ihtiyaç sahipleri yararına düzenlediği yardım çayı ve ‘’Kur’an Ekseninde Mümin Kadın’’ başlıklı bir seminer yapıldı. 2 Nisan Salı saat 14:00'da yapılan seminer yoğun ilgi gördü.

Program ilk olarak Merve Aygün’ün  Kur’anı Kerim tilaveti ve ayetlerin meallerini okumasıyla  başladı. Vahdet Çalışma Grubunu tanıtan kısa bir konuşmanın ardından seminerini vermek için sahneye davet edilen Hülya Şekerci şunları söyledi;

‘Abartılı annelik‘

Bir Müslüman kadın kendini yalnızca anne olarak tanımlamamalı ve toplumsal bir misyonu olarak da  görevlerinin var olduğunu unutmamalıdır .Resulullah dönemin de vahiy sadece erkeklere değil, kadınlara da inmiş her iki cinsi de sorumluluğa tabi tutmuştur.Bugün ki algı ise kadını ev odaklı düşünerek mümin kadının toplumsal hayattaki misyonunu sınırlandırıyor.

‘Geleneksel algının zihinde oluşturduğu yanlış tasavvurlar’

Erkeğin kadına olan üstünlüğü konusunda birçok yanlış algı vardır.Bunlardan en yaygın olanları, Havva’nın âdemin kaburga kemiğinden yaratıldığı ve bu sebeple kadının fitneci olduğu  görüşüdür. Bu ve buna benzer görüşler sahih olmayan hadislerden ve çoğu tefsir kitaplarımıza girmiş olan israiliyattan kaynaklanmaktadır.

‘Resullah’ın  kadın konusunda ki tutumu’

Resullah'ın siyerine baktığımda kadınlar için özel bir çaba gösterdiğini görüyorum .Bu çabalarına örnek vermek gerekecek olursa resullullah kadınların mescide gelmeleri için teşvik de bulunması , dış elbisesi olmadığı için camiye gelemediğini söyleyen kadınlara fazla elbisesi olanlardan alması gerektiğini söylemesi  ve onlardan biat alması bu çabalardan sadece bir kaçıdır

Şekerci, konukların sorularına yanıt vererek sunumunu bitirdi.

adana-20120402-1.jpg

adana-20120402-2.jpg

adana-20120402-3.jpg

adana-20120402-4.jpg

adana-20120402-5.jpg

adana-20120402-6.jpg

adana-20120402-7.jpg

adana-20120402-8.jpg

adana-20120402-9.jpg

HABERE YORUM KAT

2 Yorum