1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Adalet ve İnşa Partisinden Seçim Çağrısı
Adalet ve İnşa Partisinden Seçim Çağrısı

Adalet ve İnşa Partisinden Seçim Çağrısı

Libya'daki Adalet ve İnşa Partisi, Milli Genel Kongre'ye (MGK) derhal erken seçime gidilmesi çağrısında bulundu.

A+A-

Adalet ve İnşa Partisi'nden yapılan yazılı açıklamada, "ülkede ulusal uzlaşının genişletilmesi ve toplumsal barışın korunması için" derhal erken seçime gidilmesi çağrısı yapıldı.

Demokratikleşme yolundaki gelişmelerin devam etmesi, iktidarın barışçıl yollarla devredilmesi, ifade ve gösteri özgürlüğünün sağlanması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, belirlenen "yol haritası" ve geçici meclisin görev süresinin bir yıl uzatılması kararını protesto eden gösterilere işaret edildi.

Öte yandan AA muhabirine konuşan Adalet ve İnşa Partisi Siyasi Bölüm Başkanı Muhammed el-Harizi, ülkede birliğin korunması ve içinden geçilen dönemin bazı kişilerce kullanılmasına fırsat verilmemesi için erken seçim çağrısı yaptıklarını, MGK içinde ve dışında siyasi uzlaşının sağlanması için çaba harcadıklarını söyledi. 

Libya'nın ikinci büyük siyasi parti olan ve ülkedeki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) ile diğer İslami gruplar tarafından desteklenen Adalet ve İnşa Partisi, 42 yıllık Muammer Kaddafi rejimini sona erdiren halk devrimin ardından 2011 yılı sonunda kurulmuştu.

Libya'daki İhvan liderlerinin de içinde yer aldığı parti, geçen ay MGK'da hükümete verilen güvenoyunun geri çekilmesinde başarılı olunamayınca Ali Zeydan hükümetindeki bakanlarını çekmişti. Adalet ve İnşa Partisi'nin, 28 bakandan oluşan hükümette, ekonomi, petrol, bayındırlık, spor ve elektrik olmak üzere 5 bakanı bulunuyordu. 

HABERE YORUM KAT