1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Adalet Bakanlığı: AB Ülkelerinde Ortak Terör Tanımı Yok
Adalet Bakanlığı: AB Ülkelerinde Ortak Terör Tanımı Yok

Adalet Bakanlığı: AB Ülkelerinde Ortak Terör Tanımı Yok

Adalet Bakanlığı’nın yaptığı çalışmada, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde, “terör” ve “terör eylemi” konusunda ortak bir tanımın olmadığı, “terör” ve “terörizm” tanımlarının ülkelerin ihtiyaçlarına göre farklı yapıldığının tespit edildiği bildirildi.

A+A-

Adalet Bakanlığı’nca, AB ülkelerinin kanunlarında “terör”, “terörist” ve “terör suçu”na ilişkin düzenlemeler ve cezalarla ilgili çalışma yapılarak, rapor hazırlandı. Çalışmada, AB ülkelerinde ortak bir “terör” kavramının olmadığı belirlendi.

AB'de, 11 Eylül 2001'den sonra “terörizm” konusunda Çerçeve Kararı alındığı, daha sonra bu kararın iki maddesinin değiştirildiği belirtilen rapora göre, kararlarda “terörizm”le ilgili “Bir ülkenin halkını ciddi şekilde korkutmak veya sindirmek, bir hükûmeti ya da bir uluslararası kuruluşu bir şey yapmaya veya yapmamaya zorlamak ve bir ülkenin ya da uluslararası kuruluşun siyasal, sosyal, ekonomik, anayasal, temel yapısını yıkmak veya işlemez hâle getirmek amacı ile bir ülkeyi ya da uluslararası bir organizasyonu ciddi zarara uğratan kasıtlı eylemleri yapmaktır.” tanımlaması yapıldı.

AB, söz konusu bu eylemleri şöyle sıraladı:

“Bir insanın ölümüne sebebiyet verme, bir insanın bedensel bütünlüğüne zarar verme, adam kaçırma ya da rehin alma, kamuya ait mülkiyette ya da özel mülkiyette altyapı sistemlerinden bilgi sistemine kadar insan hayatını tehlikeye sokacak şekilde aşırı kayba yol açma veya büyük ekonomik zarar verme, uçak, gemi veya diğer taşımacılık araçlarını kaçırma, silah, patlayıcı, kimyasal, nükleer veya biyolojik her türlü silah üretme, geliştirme, elde etme, taşıma veya kullanma, insan hayatını tehlikeye sokacak patlama, sel veya yangına sebep olma veya tehlikeli maddeleri yayma, bu eylemleri yapma tehdidinde bulunma.”.

“Terör” amacıyla işlenen ve “terör suçu” sayılan tüm eylemler katalog hâlinde Çerçeve Karar’da sayılırken örgüt yerine “terörist grup” ifadesine yer verildi. Buna göre, “terörist grup”, “ikiden fazla kişi tarafından yapılandırılmış, belirli bir süre önce kurulmuş ve terör suçları işlemek amacıyla hareket eden grup” olarak belirlendi.

“Bir terörist örgütü yönetmek, terörist bir örgütü desteklemek, finanse etmek, bilgi ve materyal kaynakları temin etmeye katkıda bulunmak veya bu örgüt içerisinde yer almak” Çerçeve Karar’a göre cezalandırılıyor.

AB Ülkelerinde Düzenlemeler

Ülke kanunlarının da ele alındığı rapora göre, Hollanda'da “terör” suçlarıyla ilgili müstakil bir kanun metni bulunmuyor. “Terör suçu”yla ilgili genel bir düzenlemenin yer aldığı Hollanda Ceza Kanunu'nda, “terörist niyet” tanımına yer veriliyor.

Avusturya'da da Hollanda gibi “terör” suçlarıyla ilgili olarak ayrı bir kanun düzenlemesi bulunmuyor.

Almanya'da da resmî olarak “terör” veya “terör suçlusu” tanımı bulunmuyor. Almanya kanunlarında “terör örgütü kurmak” tanımlanıyor.

“Terörle mücadele”ye ilişkin ayrı bir kanunun bulunmadığı Belçika'da da “terör” ve “terörizm” tanımı ceza kanunu içinde yapılıyor.

AA

HABERE YORUM KAT