1. HABERLER

  2. HABER

  3. Adalet Bakanı Bozdağ, HSYK'yı Uyardı
Adalet Bakanı Bozdağ, HSYK'yı Uyardı

Adalet Bakanı Bozdağ, HSYK'yı Uyardı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yazı yazarak, kurum adına kendisinin açıklama yapabileceği uyarısında bulundu.

A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna (HSYK) yazı göndererek, Kurul tarafından yapılacak açıklamaları sadece kurul başkanı olarak Adalet Bakanının yapacağı uyarısında bulundu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, HSYK'ya gönderdiği 'yetki devri yenilemesi' yazısında, "Kurulu yönetme ve temsil etme yetkisi Başkan'a ait olduğundan Kurul adına yapılacak basın açıklamalarının Başkan tarafından yapılması hususlarında bilgi ve gereğini rica ederim" ifadelerine yer verdiği öğrenildi.

BAKAN ERGİN DÖNEMİNDE DE YAŞANDI

Alınan bilgiye göre, HSYK ile dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin arasında da Kurul tarafından yapılacak açıklamalarla ilgili daha önce de sorun yaşanmıştı.

16 Ağustos 2013'de Nevşehir'de Hacı Bektaş Veli'yi anma etkinliklerinde Bekir Bozdağ'a yumruklu saldırıda bulunan Hüseyin Satı'nın savcılık tarafından serbest bırakılması üzerine dönemin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Yumruğu savcılar yeseydi, sonuç ne olurdu bilmiyorum" açıklamasında bulunmuştu.

HSYK da Bozdağ'ın, saldırganı serbest bırakan savcıyı eleştiren açıklaması üzerine 20 Ağustos'ta bir açıklama yapmış ve "İstenen cezanın iki yıldan fazla olmadığı suçlarda tutuklama kararı verilemez" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Kurul'un bu açıklamasının ardından dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin, bir yazı yazarak, "izni ve onayı olmadan açıklama yapılmamasını" istemişti.

HABERE YORUM KAT