1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Açlıktan İnsanların Öldüğü Yermuk'a Varil Bombalı Saldırı
Açlıktan İnsanların Öldüğü Yermuk'a Varil Bombalı Saldırı

Açlıktan İnsanların Öldüğü Yermuk'a Varil Bombalı Saldırı

Esed rejiminin ablukasında olan ve insanların açlıktan öldüğü Yermuk Mülteci Kampına Suriye Ordu birlikleri varil bombalı saldırı düzenledi.

A+A-

Esed güçlerinin Yermuk Mülteci Kampı'na düzenlediği saldırıda 9 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC) yapılan açıklamaya göre, Baas ordusuna bağlı bir helikopter, uzun süredir rejim güçlerinin kuşatması altında olan başkent Şam'daki kampı "varil bombasıyla" vurdu. Saldırıda ilk belirlemelere göre 9 kişi yaşamını yitirdi, onlarca kişi yaralandı.

Açıklamada ayrıca, saldırının ardından kampta yaşayan yüzlerce kişinin, rejime ait kontrol noktalarına doğru kaçmaya başladığı ifade edildi.

Hamas ablukanın kaldırılması için görüşmeler yapıyor

Öte yandan, Hamas'ın Yermuk Mülteci Kampı'na uygulanan ablukanın sona ermesi için İran ve Lübnan Hizbullah'ı ile görüşmelerde bulunduğunu belirtti.

AA'ya konuşan Hamas yetkilisi Halil el-Hayye, "Yermuk Mülteci Kampı'ndaki ablukanın sona ermesi için Suriye rejimine yönelik nüfuzlarını kullanması amacıyla İran ve Lübnan Hizbullah'ı ile görüşmeler yapıyoruz. Taraflar arasında karşılıklı anlayış sağlandı ama verdiğimiz çabalar henüz tam olarak başarıya ulaşmadı" dedi.

Suriye'nin başkenti Şam'da 187 gündür Esed rejiminin ablukası nedeniyle gıda ve ilaç girişine izin verilmeyen Yermuk Mülteci Kampı'nda 49 kişi açlıktan ölmüştü.

AA

HABERE YORUM KAT