1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Açlık Grevine Hamas Liderleri de Katılıyor
Açlık Grevine Hamas Liderleri de Katılıyor

Açlık Grevine Hamas Liderleri de Katılıyor

Abbas milislerin kaçırdığı direniş mensuplarının sürdürdüğü açlık grevine zindandaki Hamas liderleri de katıldı. Hamas, Abbas yönetimini uyardı.

03 Ocak 2011 Pazartesi 11:57A+A-

Açlık Grevine Hamas'ın Zindandaki İki Lideri Daha Katıldı

Filistin Enformasyon Merkezi'ne ulaşan bilgilere göre, başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas'ın mahkemenin kendileri hakkında serbest bırakılmaları yönünde aldığı kararı uygulayacağı sözü vermesine rağmen bu sözünü tutmaması üzerine, Hamas'ın tutuklu liderlerinden Şeyh Ziyad Meşal (53) ile İyyas Hamdan (42) da açlık grevi sürdüren Şeyh Teysir El-Arûri'ye katıldılar.

Ramallah'ın doğusunda bulunan Selvad beldesi belediye meclis üyesi olan Şeyh Ziyad Meşal Siyonist işgal rejiminin zindanlarında 8 yıl yatmış ve daha önce defalarca Abbas milisleri tarafından da kaçırılmıştı. İyyas da daha önce birkaç yıl işgal zindanlarında kaldıktan sonra serbest kalmış eski esirlerdendir. Defalarca milis güçler tarafından kaçırılıp serbest bırakılmıştı.

8 aydan beri Abbas zindanlarında tutuklu bulunan Meşal ve Hamdan, Ferah Hayır Kurumu derneğinin üyesidir. Dernek 2006 yılında Abbas yönetimi tarafından kapatılmıştı. Açlık grevine başlayan Hamas liderlerinin aylar önce mahkeme tarafından serbest bırakılmalarına karar verildiği halde Abbas milisleri onları içerde tutmayı sürdürüyor.

Tutuklu Aileleri: "Çocuklarımız Hayata Değil Şehadete Daha Yakın"

Abbas milislerine ait zindanlarda açlık grevine başlayan tutukluların aileleri, Beytlaham'daki İstihbarat Hapishanesi'nde tutulan Vail El-Beytar, Mecd Ubeyd, Mühenned Niyruh, Ahmed El-Uveyvi ve Visam El-Kavasimi'nin Perşembe gününden bu yana hiçbir şey yiyip içmediğini söyledi.

Aileler, Filistin Yüksek Mahkemesi'nin yaklaşık bir yıl önce verdiği serbest bırakma kararının uygulanmasının ilk adımı olarak söz verildiği gibi kentlerine nakledilinceye kadar tutukluların açlık grevini sürdüreceklerini bildirdi.

Açlık grevindeki tutukluların aileleri dün (2 Ocak Pazar) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Filistin Enformasyon Merkezi'ne ulaşan bildiride, Mahmud Abbas'a bağlı istihbarat milislerinin geçen hafta Pazar gününden bu yana tutuklular ile aileleri arasında her türlü iletişimi kestiği, açlık grevindeki tutukluların sağlık durumunun kötüye gittiği ve üçünün Beytlaham'daki hastanelere kaldırıldığı ifade edildi.

Batı Yaka'daki Tutuklu Aileleri Komitesi, açlık grevindeki tutukluların durumunun kritik olduğunu ve hayata değil ölüme daha yakın olduklarını belirterek, açlık grevindeki siyasi tutuklulardan herhangi birinin vefat etmesi halinde bu durumdan Ramallah'taki Abbas yönetiminin ve İstihbarat Teşkilatı Müdürü Macid Ferec'in doğrudan sorumlu sayılacağını bildirdi.

Tutuklu Aileleri Komitesi, Macid Ferec'in açlık grevindeki siyasi tutukluları tehdit ederek "Açlık grevine derhal son vermezseniz sizi öldürürüm ve El-Halil'de posterlerinizi dağıtırım. Bakalım o zaman Hamas ve aileleriniz sizin için ne yapacaklar?" dediğini açıkladı.

Açlık grevindeki siyasi tutukluların aileleri, Filistinli grupları ve insan hakları örgütlerini tutuklulara destek vermeye ve kanunları çiğneyen milis subaylarının yargılanması için harekete geçmeye çağırdı.

Hamas, Açlık Grevindeki Tutukluların Hayatından Fetih'i Sorumlu Tuttu

İslami Direniş Hareketi (Hamas), milis güçlerinin zindanlarındaki Hamas üyelerinin ve özellikle Eriha Cezaevi'nde açlık grevine başlayan siyasi tutukluların hayatından Fetih yönetiminin ve işgalciyle işbirliği yapan güvenlik birimlerinin sorumlu olduğunu söyledi.

Fetih yönetimi liderlerinden Mahmud Abbas, Selam Feyyad, Azzam El-Ahmed ve Abbas Zeki'nin Hamas Hareketi'ne yönelik tehditlerinin Eşkenazi, Barak ve Netahyahu'nun tehditleriyle örtüştüğüne dikkat çeken Hamas, bu durumun Hamas'a yönelik saldırılarda iki taraf arasında koordinasyon olduğuna işaret ettiğini belirtti.

Hamas Hareketi tarafından dün (2 Ocak Pazar) Gazze'de düzenlenen basın toplantısında, Fetih yönetiminin düşmanla işbirliği içinde yıkıcı faaliyetlerini sürdürdüğü ve yapılan tüm çağrılara kulak tıkayarak başta Hamas üyeleri olmak üzere direniş taraftarlarını hedef almaya devam ettiği kaydedildi.

Eriha Cezaevi'nde açlık grevine başlayan siyasi tutukluların akıbetinin meçhul olduğunu ifade eden Hamas, direniş taraftarlarını gözaltına alma ve işkencede Fetih yönetiminin zaman zaman işgal güçleriyle yarıştığını bildirdi.

"En kötüsü de Fetih yönetiminin yıllarca işgal zindanlarında yatan esirleri serbest kalmalarının hemen ardından tutuklayarak işkenceye devam etmesidir" diyen Hamas, Abbas'a bağlı milislerin 1995'ten bu yana Siyonistlerce arananlar listesinde birinci sırada bulunan İzzeddin El-Kassam Tugayları komutanı Eyyub El-Kavasimi'yi El-Halil kentinde kuşatarak kaçırmakla övündüklerini söyledi.

Başta Eyyub El-Kavasimi olmak üzere İzzeddin El-Kassam Tugayları mücahitlerinden hiçbirine dokunulmaması yönünde uyarıda bulunan Hamas Hareketi, El-Kavasimi'nin öldürülmesi veya işgal güçlerine teslim edilmesi gibi bir durum karşısında kesinlikle sessiz kalınmayacağını bildirdi.

HABERE YORUM KAT