ABD’yi Dokunulmazlıkların Kaldırılması Telaşı Sardı

10.06.2016 11:43
ABD’yi Dokunulmazlıkların Kaldırılması Telaşı Sardı
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, Türkiye'de milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ifade özgürlüğünü olumsuz etkileyeceğini ve bundan endişe duyduklarını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, milletvekili dokunulmazlığını düzenleyen Anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanmasıyla ilgili, “Şunu yine söylemek istiyorum, bu değişiklik Türkiye genelinde ifade özgürlüğü üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacak. Bundan çok endişeliyiz" dedi.

Toner, Washington'da düzenlediği basın toplantısında kendisine konu ile ilgili yöneltilen soruları yanıtladı.

DHA’ya göre konuya ilişkin soru üzerine Toner, "Demokratik toplumlarda ilk ilke, yasalar önünde eşitliktir ve yasalar kapsamında korunmalıdır. Biz siyasi konuşmalarda olmak üzere, ifade özgürlüğünün korunması gerektiğine inanıyoruz. Bu kural, ülkenin yurttaşları tarafından seçilmiş politikacılar için de geçerlidir ve onların konuşmalarını da içerir. Türk hükümetine konuyla ilgili kaygılarımızı ileteceğiz" diye konuştu.

Meclisin yoğun mesai ve tartışma sürecinin ardından milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırma yönündeki kararını takiben, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Salı günü yasayı onayladı.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim