1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Abdullah Gül'ün Dinlendiği Kesinleşti'
'Abdullah Gül'ün Dinlendiği Kesinleşti'

'Abdullah Gül'ün Dinlendiği Kesinleşti'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dinlendiği iddialarının kesinleştiğini ve konunun savcılığa iletildiğini söyledi.

A+A-

Kriptolu telefonlara sahip olan devletin üst düzey yetkililerinin dinlenmesiyle ilgili konuşan Işık 11. Cumhurbaşkanı Gül'ün de dinlendiğinin tespit edildiğini belirtti. Işık konuyla ilgili şu ifadeleri  kullandı:

"Şu anda Cumhuriyet savcılığı ciddi bir soruşturmayı yürütüyor. İnanıyorum ki kimin suçu varsa tek tek ortaya çıkartılır ve suçlular gereken cezayı alır. Bir ülkenin en üst düzey yetkililerinin, devletin sunduğu imkanlar kullanılarak dinlenmesi, alenen bir casusluk ve vatana ihanettir. Burada inanıyorum ki yargı bütün boyutlarıyla bu işi ortaya çıkaracak ve suçlular gereken cezayı alacak. Bir daha ülkede hiç kimse ama hiç kimse, hiçbir gerekçeyle devletin üst düzeyini dinlemeye cesaret dahi edemeyecek. Bu açıdan da biz kriptolu telefonların güvenlik mekanizmalarını çok dikkatle kurgulayarak oluşturmaya çalışıyoruz."

Kriptolu telefon yazılım güncelleme çalışmalarının son noktaya geldiğini bildiren Işık, özellikle güvenlikle ilgili mekanizmaların kontrol edildiğini belirtti. Donanımla ilgili çalışmaların da takvime uygun olarak sürdüğünü söyleyen Işık, önemli bir aksilik olmazsa kriptolu telefonların yılbaşından önce devletin üst düzey yetkililerine teslim edileceğini ifade etti.

'Ancak bir örgüt başarabilir'

Kriptolu telefonun ancak kriptoyu yazan ve sertifikayı oluşturanın birlikte hareket etmesi ve bir dinleme mekanizmasıyla entegre olması durumunda dinlenebileceğini anlatan Işık, şöyle konuştu:

"Kriptoyu yazan, sertifikayı oluşturan, güvenlik mekanizmalarını kurgulayan ve başka yerde dinleyen, işbirliği yapmazsa kriptolu telefon dinlenemez. Paralel yapının, ülkemizin ulusal çıkarlarına yönelik tehdidinin en somutlaştığı alanlardan biri, kriptolu telefonların dinlenmesi. Bunu ancak tamamen örgütlü bir yapı başarabilir. Kendilerini 'hizmet hareketi' olarak nitelendiren tabandaki samimi insanları ayırıyorum. Kanaatim; bir cemaat var bir de paralel yapı var. Paralel yapı, cemaati arkasından hançerledi. Bir tarafta hizmet ettiğini düşünen insanlar var ama diğer tarafta da insanların bu hizmetini alıp, bir takım güç odaklarına tahvil eden, onların kullanımına sunan bir paralel yapı var. O yapı ciddi bir örgüt. Bazıları 'örgüt nerede?' falan diyor, örgüt burada. Eğer örgüt olmasaydı, kriptolu telefonlar dinlenemezdi."

'Nasıl dinlendiğini ortaya çıkardık'

Dinleme kayıtlarının servis edildiği uçların nereye gittiğini, bir yere uç verildiyse onu takip etmenin ve bu bağlantıları deşifre etmenin yargının görevi olduğunu anlatan Işık, bu konunun TÜBİTAK'ın ilgi alanı dışında kaldığını belirtti. Kriptolu telefon yazılımı oluşturulurken ciddi güvenlik açıkları bırakıldığına dikkati çeken Işık, dinlemenin güvenlik açıkları sayesinde mümkün hale geldiğini söyledi:

"Güvenlik açıklarını kullanarak bazı verileri elde edenler var, bir de dinleyenlerin verileri tekrar sese dönüştürüp anlamlı ifadeler haline getirme süreci var. Örgüt, burada ortaya çıkıyor. Eğer kriptoyu yazanla, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığında dinlemeyi yapan, Emniyet Genel Müdürlüğü hatta hatta yargı içindeki ayak birlikte çalışmasa bu dinleme olayı mümkün olmaz. O açıdan biz bunlara tedbir alarak güvenlik açıklıklarını mümkün olduğu kadar sıfırlayarak kriptolu telefon yazılımını ve donanımını şekillendiriyoruz. Yoğun bir çalışma sürecinde nasıl dinlendiğini ortaya çıkardık. Nasıl dinlendiğini ortaya çıkardığımız için yeni kriptolu telefonlarda bu açıkları kapatıyoruz. Arzumuz, kriptolu telefon güvenlik sertifikalarının, kriptoyu yazan ile aynı yerde yapılmaması. Buna özellikle dikkat edeceğiz"

Kriptolu telefon sahiplerini MGK belirleyecek

Işık, kriptolu telefonların kimlere ve kaç kişiye dağıtılacağının, Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) yetkisinde olduğunu ve MGK'nın talebine göre telefon üretip, teslim edeceklerini ifade etti.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum