1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Abdulhakim Beşşar: PYD Çıkarı İçin Savaşıyor
Abdulhakim Beşşar: PYD Çıkarı İçin Savaşıyor

Abdulhakim Beşşar: PYD Çıkarı İçin Savaşıyor

Suriye Muhalif Koalisyonu Başkan Yardımcısı Abdulhakim Beşşar, PYD’nin Kobani'de IŞİD’e karşı saldırısının kasabayı değil kendi otoritesi, etkisi ve yardım kaynaklarını koruma amaçlı olduğunu söyledi.

A+A-

Abdulhakim Beşşar, PYD'nin, kendisine muhalif olan Suriye Kürt Ulusal Meclisi'nin (ENKS) Kobani’ye gönderdiği yardımlara karşı çıkmasının, Kobani’nin düşmesi ve halkının göç etmesine pahasına da olsa kendi çıkarlarını savunmak için savaştığının bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

Kendisi de bir Kürt olan Beşşar, ABD’nin PYD/Peşmerge'yi IŞİD’e karşı öncü güç olarak kullanmasını ileride Kürt-Arap ilişkilerinde olumsuz etkilerinin olacağını söyledi. Beşşar, bunun da sürekli bu iki kesimin arasını açmak isteyen Esed rejiminin işine geleceğini belirtti.

Abdulhakim Beşşar sözlerini şöyle sürdürdü:

"ABD IŞİD’e karşı Kürt ulusalcıları silahlandırırken Suriyelilerin askeri yardım taleplerini umursamıyor. Biz bu politikanın geri tepmesinden korkuyoruz. Özellikle yardımdan mahrum bırakılan bir çok sunni topluluk IŞİD’e sığınmaktan başka seçenek bulamayabilir. Biz bu politikanın Suriye devrimini geri götürecek bir Kürt-Arap çatışmasına yol açabileceğinden korkuyoruz"

Abdulhakim Beşşar, ‘Kobani, bir son değil radikal grupların PYD'ye karşı saldırılarını arttığı bir çatışmanın başlangıcı olacaktır. Bu çatışmanın sonucu ne olursa olsun Kürtlerin ağırlıkta oldukları bölgelerde yıkıma ve Kürt halkının yerlerinden olmasına yol açacaktır’ ifadelerini kullandı.

Beşşar, SMDK'nın 9 Temmuz'daki kongresinde yeni başkan Hadi Bahra'nın yardımcılığına seçilmişti. 

kobaniharitasa-001.jpg

Al Jazeera

HABERE YORUM KAT