1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. ABD’nin Suriye’deki Katliamlarına İncirlik Rampası mı?
ABD’nin Suriye’deki Katliamlarına İncirlik Rampası mı?

ABD’nin Suriye’deki Katliamlarına İncirlik Rampası mı?

Özgür-Der ABD’nin Suriye’deki direnişçilere karşı gerçekleştirdiği katliamları kınadı ve ABD tarafından kullanımı söz konusu İncirlik Hava Üssü hakkında bir basın açıklaması yayınladı.

A+A-

Basın Açıklamasının Tam Metni:

ABD’NİN SURİYE’DEKİ KATLİAMLARINA İNCİRLİK RAMPASI MI?

9 Temmuz 2015

Türkiye’nin ABD ile İncirlik üssü konusunda uzlaştığına dair haberlerin arttığı bir vasatta Amerikan jetlerinin Suriye’de muhaliflere yönelik saldırılarının yoğunlaştığına şahitlik ediyoruz. Nitekim dün (8 Ocak Çarşamba) İdlib’teNusra Cephesi karargah ve mensuplarına yönelik gerçekleştirilen bombardımanlarda çok sayıda mücahitle birlikte içlerinde çocukların da bulunduğu pek çok sivilin katledildiği görüldü.

Esed Rejimiyle Paralelleşen Amerikan Saldırıları

Bu saldırılar belli aralıklarla tekrarlanmakta. Irak ve Suriye’de tam tekmil bir savaş yürüten ve kesintisiz biçimde IŞİD hedeflerini bombalayan Amerikan ordusu, ilaveten Suriye’de Nusra Cephesi, Ahraruş Şam ve diğer örgütleri de zaman zaman hedef almakta. Son yapılan saldırıların kısa bir süre önce rejimden kurtarılan İdlib’tekiNusra mensuplarını hedef alması ve Halep’te muhaliflerin Esed rejiminin kontrolü altındaki bölgelere yönelik kapsamlı harekatının devam ettiği bir süreçte gerçekleşmiş olması dikkat çekiyor. Bu saldırılar muhalifler karşısında gerileyen Esed rejimine can suyu teşkil ederken, aynı zamanda ABD’nin kendisine karşıt İslami güçlerin Suriye’de güçlenmesini engellemeye yönelik stratejisini yansıtıyor.

Özetle tam 4 yıldır Esed rejiminin sistematik vahşetine karşı uluslararası teamüller, BM’de Rusya vetosu, Cenevre müzakereleri ve benzeri bir dizi gerekçeyle göz yuman ve katliamcı, barbar Esed rejimine net tavır almaktan kaçınan ABD’nin gelinen süreçte Suriye İslami muhalefetine karşı açıkça Esed rejimiyle aynı safta buluştuğu görülüyor.

Bu kesinlikle yeni bir gelişme, yeni bir bilgi değil! Esed rejiminin alternatifinin İslami güçler olduğunun ortaya çıktığı ilk andan itibaren ABD’nin (ve bütünüyle Batılı emperyalistlerin) Suriye’de statükonun devamından yana tavır aldığı bilinmekteydi. Baas diktasını hiç hak etmediği biçimde anti-emperyalizm payesiyle taltif edip, muhalefeti başından itibaren işbirlikçi-piyon konumuna oturtarak Suriye’deki zulmü perdelemeye çalışanların yürüttükleri yalan ve iftira kampanyalarına rağmen bu gerçek ortadaydı. Ağustos 2013’te Doğu Guta’da gerçekleştirdiği kimyasal katliamdan sonra kırmızıçizgi palavrasının üstünü çizip Esed rejimiyle müzakere masasına oturanların niyetini anlamamak mümkün müydü?

İslamcı Güçlerin Tümünün Tasfiyesi Hedefleniyor!

ABD Irak ve Suriye’de yürüttüğü operasyonlarla IŞİD’in tasfiyesini hedeflediğini söylüyor. Tutarlılıktan da, meşruiyetten de uzak bir tutum! IŞİD’i doğuran şeyin bizzat Amerikan işgali olduğu gerçeği ortadayken bu söylemin haklılığından söz edilemez. Mamafih IŞİD’in ölçüsüzce, vahşice, akılsızca yapıp ettikleriyle müdahaleyi haklılaştırdığını varsayalım! Peki, Suriyeli diğer muhalif grupların hedef alınmasının gerekçesi nedir?

Deniyor ki, IŞİD sadece ABD için değil, bölge ülkeleri ve halkları için de bir tehdittir, bu yüzden tasfiye edilmesi gerekir! Peki, Suriye halkının açıkça desteklediği, yanında yer aldığı, koruyucusu olarak gördüğü örgütleri hedef almanın manası nedir? Açık ve öz olarak, Suriye’nin geleceğinde İslami bir çizginin belirleyici olmasının önüne geçmek!

Bu amaç doğrultusunda bazen uçaklarla, bazen füzelerle, bazen de insansız hava araçlarıyla, bombardımanlar sürdürülüp, katliamlar işleniyor. Esed rejimine karşı savaşan mücahitlerin tepelerine bomba yağdırılıyor.

Türkiye Kendini Kandırmasın! ABD’nin Suçuna Ortak Olmasın!

Ve tüm bu zulümlerin ortasında Türkiye ile ABD’nin İncirlik müzakerelerinde uzlaşma noktasına varıldığı iddiaları dillendiriliyor. ABD’nin taleplerine uzun bir zamandır direnen Türkiye’nin İncirlik Üssünün IŞİD ve Esed rejimine yönelik operasyonlarda kullanılmak üzere ABD jetlerinin kullanımına açılmasına müsaade edildiği söyleniyor. Eğer bu iddialar doğruysa Türkiye’nin büyük bir hayal kırıklığına uğraması kaçınılmazdır. Türkiye, ABD’nin Esed rejimi diye bir sorununun olmadığını artık anlamalı ve olmayacak duaya amin demekten vazgeçmelidir!

Türkiye’nin İncirlik’in ABD jetlerine açılması için önşart olarak ileri sürdüğü söylenen “Esed rejimine karşı operasyonlar” beklentisi temelsizdir! Halen muhalifleri vurarak dolaylı biçimde Esed rejimini takviye eden ABD,Esed rejimine karşı neden tavır alsın ki? Bilakis ortak hedef ve çıkarlara sahip oldukları rahatlıkla söylenebilir. Türkiye ise büyük bir açmaza doğru sürüklenmektedir. İncirlik üzerinden, 1 numaralı düşmanı olduğu ayyuka çıkmış Esed rejiminin güçlendirilmesine katkı sağlayacak bir adım atmaktadır. Oysa yapması gereken şey, katil Baas rejiminin takviyesine aracılık etmek değil, Suriye halkının İslami direnişine darbeler indiren ABD’yi engellemektir!

Rıdvan Kaya

Özgür-Der Genel Başkanı

 

HABERE YORUM KAT

7 Yorum