1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. ABD’nin Suriye Tutumunda Değişiklik Yok!
ABD’nin Suriye Tutumunda Değişiklik Yok!

ABD’nin Suriye Tutumunda Değişiklik Yok!

Muhaliflere Amerikancı yaftasını yapıştırmaktan çekinmeyenler Obama’nın Suriye meselesinin öncelikleri arasında olmadığını yinelemesi karşısında neden sessizler?

A+A-

Haksöz-Haber

ABD Başkanı Barack Obama dün yaptığı geleneksel Birliğin Durumu (State of Union) konuşmasında Suriye sorununa ilişkin olarak ABD’nin iki yıldır sürdürdüğü politikasının değişmeyeceğinin işaretini verdi.  Obama’nın Suriye’deki çatışmanın aktif tarafı olmayacaklarını dolaylı biçimde de olsa tekrarlaması, bazılarının tutarsızlığını, bazılarının da iftiracı kimliklerini biraz daha netleştirmiş sayılır.

Sorunun çözümü için ABD’nin desteğini olmazsa olmaz görenler ve iki yıldır ABD müdahalesini gözleyenler bir kere daha yanıldıklarını gördüler. Özellikle ülke dışında yaşayan ve Suriye muhalefeti içinde çok küçük bir kesimi oluşturan laik-liberal aydınlar arasında görülen bu tutumun temelsizliği iyice ortaya çıkmış oldu. Ne Suriye’de, ne de bir başka İslam beldesinde can veren Müslümanların ne ABD’nin ne de diğer batılı güçlerin umurunda olmadığının kesin olarak ortaya çıkması umarız bazılarını düşündürür ve çözümün ancak İslami mücadeleyle mümkün olduğu gerçeği net olarak anlaşılır.

Diğer yandan Beşşar zulmünü emperyalizm söylemi üzerinden savunan çevrelerin de Obama’nın açıklamasıyla ne kadar iftiracı bir tutum takındıkları belirginleşmiş oldu. Bununla birlikte Suriye’deki Esed zulmünü ve mücahitlerin direnişini “ABD müdahale için fırsat kolluyor” yalanlarıyla örtmeye çalışanların yalan söylediklerinin ayan beyan anlaşılmasına rağmen tutumlarını değiştirmelerini beklemek imkansız.

Konuyla ilgili olarak Oklohama Üniversitesi öğretim üyesi ve Ortadoğu Araştırmaları Merkezinden Joshua Landis’in yorumunu paylaşıyoruz:

“Başkan Obama’nın ikinci döneminde Suriye konusunda daha sert bir pozisyon takınacağını düşünenler hayal kırıklığına uğradılar. Obama önceki başkanların ABD’yi Ortadoğu’ya çok fazla bulaştırdığını düşünüyor. O ise Afganistan’dan birliklerini çekmeye, Irak’tan uzak durmaya, Arap-İsrail anlaşmazlığını çözebilmek için tarafların taleplerini düşürmeye ve ne yapıp edip Suriye’de bataklığa saplanmaktan uzak durmaya çalışıyor. Ülke iç savaşa sürüklenir, muhalefet sayısız fraksiyona bölünür ve İslamcılar hakim unsur haline gelirken Suriye’de ciddi bir risk olan bataklığa çekilme misyonunu üstlenmeye hiç niyeti yok.

Önceki röportajlarında ve New Republic ile yaptığı söyleşide Obama Suriye’yi kurtarmanın Amerika’nın sorumluluğu olmadığı gibi, hatta gücünü aştığını da açıkça beyan etmişti. Son yaptığı ve sorumluluk altına girmeyi reddeden Birliğin Durumu konuşmasında ABD’nin  “evrensel haklarını talep eden [Suriyeli] vatandaşların yanında olmaya ve onların demokrasiye güvenli geçişlerini desteklemeye devam edeceğini” ifade etmesi açıkçası kapsamlı bir ABD müdahalesinin işareti ya da bir savaş ilanı olarak okumak çok fazla hayalcilik olur.”

HABERE YORUM KAT

1 Yorum