1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'nin Körfez'e Silah Satışı Patladı
ABDnin Körfeze Silah Satışı Patladı

ABD'nin Körfez'e Silah Satışı Patladı

Batılı ülkeler ile İran arasında devam eden 'nükleer gerginlik' ABD'nin Körfez ülkelerine silah satışını patlattı.

12 Kasım 2011 Cumartesi 00:28A+A-

ABD, Suudi Arabistan'la imzaladığı 60 milyar dolarlık silah anlaşmasından sonra başka bir Körfez ülkesi olan Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) de milyarlarca dolarlık silah satmaya hazırlanıyor.

Pentagon'un kısa süre içinde açıklayacağı öne sürülen anlaşmada ağırlıklı olarak Boeing şirketi tarafından üretilen Ortak Doğrudan Saldırı Mühimmatı (JDAM) yer alıyor. Bu mühimmatın arasında havadan karaya fırlatılan Hellfire füzeleri ile bunkerbuster (sığınak delen) bombaları bulunuyor. Amerikan yönetiminin, BAE'ye bu füzelerden en az 4.900 adet satmayı planladığı ifade ediliyor.

Bu hafta içinde Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, İran'ın nükleer programını ileri götürerek silahlara uyarlamak üzere olduğunu duyurmuştu. Öncesinde dünya basını İsrail'in İran'a yönelik bir saldırı hazırlığında olduğunu öne sürmüştü. Amerikan yönetimi ise saldırı ihtimalinden çok Tahran'a uygulanan ablukanın daha da sertleştirilmesini dillendiriyor. Yıllardır Rusya'nın da yardımlarıyla uranyum zenginleştirme programı üzerinde çalışan İran, aynı zamanda kısa ve orta mesafeli pek çok füze denemesi de yapıyor. Petrol fiyatlarındaki yükselişi de fırsat bilen İran'ın, önümüzdeki dönemlerde de silahlanma ve silah programlarına milyarlarca dolar ayırması bekleniyor. Benzer şekilde İran'ı tehdit olarak gören dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz üreticisi Körfez ülkeleri de artan petrol fiyatlarıyla birlikte başta ABD olmak üzere Batılı ülkelerden on milyarlarca dolarlık silah alıyor.

Geçtiğimiz yıl ABD ile 60 milyar dolarlık silah anlaşması yapan Suudi Arabistan, bu ülkeden 84 adet F-15 savaş uçağı, mevcut savaş uçağı filosundan 72'sinin modernizasyonu, 190 savaş helikopteri (Black Hawk, Apache ve Phonex türü) ve yüzlerce JDAM füzeleri alacağını duyurmuştu. ABD, daha önce BAE ile 7 milyar dolarlık füze savunma sistemi anlaşması imzalamıştı. Washington'ın önemli müşterileri arasında diğer Körfez ülkeleri Kuveyt, Katar, Bahreyn ve Umman da bulunuyor. Ancak Bahreyn'deki ayaklanmaların kanlı bir şekilde bastırılması bu ülkeye silah satışının durdurulmasına sebep olmuştu.

Ancak uzmanlar, hızla silahlanan Körfez ülkelerinin bu silahları kullanacak askerî personeli bulunmamasının da büyük bir çelişki olduğunun altını çiziyor. Körfez'de üsleri ve eğitim kampları bulunan ABD'nin binlerce askeri de bölgede konuşlu durumda. İran korkusundan dolayı ABD askerlerine ev sahipliği yapan ve silahlanan Körfez ülkeleri, Arap dünyasını kasıp kavuran Arap Baharı'ndan etkilenmemek için de para musluklarını açmış durumda. Suudi Arabistan, ülkenin doğusundaki Şii bölgelerde başlayan isyanların daha da yayılmasını önlemek için askerî önlemlerin yanı sıra 130 milyar dolarlık bir fonu da devreye sokmuştu. Dünyanın en hızlı silahlanan bölgesi olarak adlandırılan Körfez bölgesinin 2007'deki silahlanma harcaması yaklaşık 50 milyar dolar iken bu rakamın 2011 sonunda 75 milyar dolara varması bekleniyor. Bu rakamın 2015'te de 82,5 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Körfez'de yer alan diğer ülke Irak'ın da hızla silahlanması ve yıllık harcamasının 12,5 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Cumali Önal / Zaman 

HABERE YORUM KAT