1. HABERLER

  2. HABER

  3. ABD'nin 'Kara Listesi'ne Yeni İsimler
ABD'nin 'Kara Listesi'ne Yeni İsimler

ABD'nin 'Kara Listesi'ne Yeni İsimler

Washington yönetimi, aralarında bir Türkiye vatandaşının da bulunduğu bazı kişiler ile iki organizasyonu, IŞİD, Nusra Cephesi, El Kaide'nin yanı sıra Cemaati İslamiye'ye yardım etmekten 'terör listesine' aldı.

A+A-

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, IŞİD, Nusra Cephesi, El Kaide ve buna bağlı gruplar ile Güneydoğu Asya merkezli Cemaati İslamiye'ye mali yardım ve malzeme desteğinde bulunan, Suriye'ye savaşmaya yabancı asker gönderen bir organizasyon ve 11 bireyin 'terör listesine' alındığı duyuruldu.

Açıklamada, alınan kararların, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde yabancı savaşçılarla mücadeleyi öngören salı günkü karar tasarısının bir parçası olduğu kaydedildi.

Hazine Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarat Müsteşarı David Cohen de yazılı açıklamasında, BM kararının söz konusu örgütlere desteği kesintiye uğratacağını belirterek, "Güvenlik Konseyi'nin yeni tasarısıyla aynı gün atılan bu adımlar, ABD'nin ve ortaklarının terörün finanse edilmesini zayıflatmaya ve yok etmeye yönelik taahhüdünü teyit ediyor" ifadesini kullandı.

Washington'un kara listeye aldığı isimlerden ikisinin IŞİD adına hareket ettiği, biri Türkiye vatandaşı beş kişinin ise Nusra Cephesi ve El Kaide'ye mali ve teknolojik destek sağladığı iddia ediliyor. 

Açıklamada, listede bulunan Malatya-Pütürge doğumlu Türkiye vatandaşı Fatih Hasar'ın aynı zamanda "Ubeyd Türki" olarak da bilindiği, El Kaide'ye destek verdiği kaydedildi.

Hasar'ın, Afganistan'da ve Pakistan'da aşırılık yanlılarını desteklemek için para göndermesinin yanında El Kaide üyelerinin seyahatine kolaylık sağladığı ifade edildi. Hasar'ın, Nusra Cephesi'ni desteklemek için para transferine destek verdiği de bildirildi.

ABD ve BM'nin terör listesinde bulunan Güneydoğu Asya merkezli Cemaati İslamiye'ye destek verdiği öne sürülen bazı kuruluşlar da listede yer aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı da 'terör' eylemleri içinde bulunan ve 'terörist' gruplara destek veren 10 kişi ile 2 grubun 'terör listesine' dahil edildiğini belirtti.

AA

HABERE YORUM KAT